Wiesz, jak zabezpieczyć swoje dane? Facebook oraz Instagram dają narzędzia!

23 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Mobile
Phone Facebook iPhone
Źródło: Pixabay.com

Facebook, Instagram i TikTok to obecnie jedne z najpopularniejszych portali społecznościowych. Wiedzą o tym też hakerzy, dlatego warto się zabezpieczać.

Na początek swego rodzaju truizm, wokół popularnych rzeczy gromadzą się ludzie, którzy niekoniecznie mają czyste i dobre intencje wobec pozostałych osób. Doskonałym przykładem są tutaj złodzieje w kurortach wypoczynkowych, kieszonkowcy w galeriach handlowych, czy na cmentarzach w okresie święta wszystkich świętych w polskiej tradycji. Podobnie sytuacja wygląda w mediach społecznościowych. Tam, gdzie ludzie się wirtualnie gromadzą, są również osoby, które poszukują dla siebie okazji do przejęcia czyjegoś konta. Cele takie działania są bardzo różne, ale ryzyko jest bardzo poważne.

Hakerski atak może spotkać każdego

Oczywiście ludzie rozpoznawalni są bardziej odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo, ponieważ ryzyko ataku ze strony hakerów na ich konta społecznościowe jest dużo większe. Jednak w Internecie nie ma wyjątków i ofiarą ataku może paść niemal każdy. Obojętnie czy mamy tysiące, a może dziesiątki znajomych na Facebooku. Czy nasze konto na Instagramie obserwuje jedna osoba, a może milion. Nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ motywacje cyberprzestępców mogą być bardzo różne i czasem osoba mniej znana jest dużo lepszym celem. Internet jest pięknym miejscem, jednak należy mieć bardzo ograniczone zaufanie do tego, co tam się dzieje. Ostrożność, prewencja i przygotowanie na najgorsze, tak można zadbać o swoje cyfrowe bezpieczeństwo.

Facebook daje szereg możliwości wsparcia

Osoby, które pracują z mediami społecznościowymi, mogą wiedzieć o bardzo ciekawej funkcji, którą opracował Facebook dla bezpieczeństwa internautów. Mowa tutaj o uwierzytelnieniu dwuskładnikowym, czyli możliwości zalogowania się na profil Facebookowy w określony sposób. Między innymi przez wpisanie kodu, jaki przychodzi na przypisany do profilu społecznościowego numer telefonu. Jeśli nie zamierzamy się zalogować do swojego konta, dowiadujemy się o takiej próbie, a osoba atakująca profil społecznościowy, nie ma pełnych danych do logowania.

Facebook

Instagram korzysta z podobnych mechanizmów!

Instagram idzie podobną drogą, ponieważ zdaje sobie sprawę, że profil na Instagramie przejmuje się, by zrobić z niego "bot-konto", wykorzystywane później w polubieniach za pieniądze i wyłudzaniu danych. Oczywiście na wstępie powinno się uruchomić uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Standardowo, to pierwszy krok przy zabezpieczaniu naszego konta. Klikamy na trzy poziome kreski w prawym górnym rogu aplikacji, żeby dostać się do Ustawień. Dalej wybieramy Zabezpieczenia, a następnie w Uwierzytelnianie Dwuskładnikowe. W tym miejscu można zdecydować się na kilka metod uwierzytelniania-poprzez zewnętrzną aplikację (np. Google Authenticator) lub SMS.

Czytaj dalej