Kosmos ma nowego bohatera! Jest nim manekin!

23 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Ziemia i plan NASA z manekinem na Księżycu
Źródło: Pixabay.com

Loty w kosmos są obecnie rzadkością i dotyczą przede wszystkim wymiany ludzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jednak to się niebawem zmieni!

Podróże kosmiczne są tym, o czym marzy ludzkość od setek, a może i tysięcy lat. Spoglądamy w gwiazdy i z jakiegoś nie do końca zbadanego powodu chcemy się tam znaleźć. Dlatego w ostatnich kilku latach chęć eksploracji kosmosu mocno wzrosła. Na pierwszy plan w wielu państwach wysunęły się dwa ciała niebieskie: Księżyc i Mars. Na naszego srebrnego satelitę mamy, jako ludzkość wysłać załogę już w 2023 roku. Kilka lat później stopę na Marsie postawi inny astronauta. Jednak mimo postępu technologii ludzkość nadal musi wytężyć niemal wszystkie zmysły i pokazać w jednym miejscu swój cały potencjał, żeby wszystkie misje zakończyć z sukcesem.

W kosmosie najlepsza jest przygotowana improwizacja

Od wielu lat mówi się o tym, że bezpieczeństwo w lotnictwie pisane jest krwią ofiar katastrof lotniczych. W ten sposób do minimum eliminuje się błędy człowieka i przygotowuje określone scenariusze działań. Jednie poważny wypadek może skonfrontować teorie ekspertów na temat wszystkich procedur bezpieczeństwa. Podobnie jest z lotami w kosmos, ponieważ ludzkość ma w swojej historii wiele spektakularnych porażek i wręcz katastrof, w których zginęli ludzie. Jednak dzięki temu poziom zabezpieczenia przed niespodziewanym zdecydowanie wzrósł. Załogowa misja na Księżyc wymaga wielu lat przygotowań i przetestowania różnych możliwości. Nawet drobne niedociągnięcie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia astronautów. Dlatego przed premierowym lotem w kosmos w stronę Księżyca z załogą na pokładzie, NASA postawi na testy.

Kosmos astronomia czarna materia

Manekin poleci w kosmos!

Jednym z takich rodzajów testu jest wysłanie w kierunku Księżyca rakiety Orion w bezzałogową misję Artemis I. Choć nie jest to do końca prawda, ponieważ na jednym z foteli przeznaczonym dla załogi usiądzie manekin ubrany tak samo jak astronauci. W ten sposób on sam, przez między innymi zróżnicowany poziom czujników zbada poziom promieniowania kosmicznego, przeanalizuje odporność i szczelność kombinezonu i podpowie, jacy ludzie są według niego w porządku i nadają się do lotu w kosmos w 2023 roku.

Co drugi dzień od 16 do 28 czerwca użytkownicy mediów społecznościowych będą mogli głosować na jedną z propozycji. Imionom towarzyszą krótkie opisy osobowości. Oto one:

ACE – prosty i praktyczny. Skrót od Artemis Crew Explorer.

CAMPOS – zaradny, umiejący rozwiązywać problemy. To jednocześnie hołd w stronę Arturo Camposa, który odegrał kluczową rolę w nawigowaniu Apollo 13 podczas drogi powrotnej na Ziemię.


DELOS – nostalgiczny i romantyczny. W tym przypadku inspiracją była wyspa Delos, na której zgodnie z greckim mitem urodzili się Apollo i Artemida.

DUHART – ciepło i serdeczność. Dedykacja dla Irene Duhart Long, pierwszej kobiety i przedstawicielki mniejszości etnicznej na stanowisku dyrektora medycznego w Kennedy Space Center.

MONTGOMERY – Pionier, innowacyjny. To z kolei dedykacja dla Juliusa Montgomery’ego, pierwszego czarnoskórego, który pracował w Cape Canaveral Space Facility jako specjalista techniczny.

RIGEL – jasny, inspirujący. To olbrzymia supergwiazda w konstelacji Oriona.

SHACKELTON – tajemniczy, obfity. Jest to nawiązanie do krateru na Księżycu oraz słynnego badacza Antarktyki.

WARGO – entuzjastyczny, pełen pasji. Dedykacja dla Michaela Wargo, pierwszego głównego naukowca NASA.

Kathryn Hambleton, rzeczniczka NASA, wierzy, że zaangażowanie internautów w wybór imienia dla manekina, który poleci na Księżyc, zainspiruje kolejne pokolenia do poszerzania wiedzy w zakresie astronomii.

Czytaj dalej