Elektryczna motoryzacja ma kolejne przywileje!

23 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Ładowarki do samochodów elektrycznych
Źródło: Pixabay.com

Samochody elektryczne to coraz mniejsza egzotyka na polskich drogach, jednak ich popularność nadal jest zbyt niska, dlatego motoryzacja na prąd ma ulgi.

Poruszanie się samochodem elektrycznym po mieście to dużo przywieli. W wielu miastach można bez żadnych ograniczeń wjechać do ścisłego centrum miasta lub poruszać się po pasie przeznaczonym dla autobusów. W ten sposób szybciej pokonujemy najbardziej zakorkowane ulice. Dodatkowo miejsca parkingowe dla pojazdów na baterie są zwolnione z opłat za postój. Jednak tego rodzaju benefity to zbyt mało, aby zachęcić sporą grupę kierowców do realnych zakupów samochodów elektrycznych. Jednym z największych problemów jest cena takiego auta i pewne utrudnienie w jego użytkowaniu.

Niski zasięg i słaby dostęp do infrastruktury

Niestety elektryczna motoryzacja nadal ma spore problemy z konkurowaniem z pojazdami konwencjonalnymi. Największym wyzwaniem jest oczywiście krótszy zasięg, dłuższy czas "tankowania" w porównaniu do samochodu na paliwa kopalne, a także utrudniony dostęp do ładowarek w przestrzeni publicznej. Te wszystkie parametry sprawiają, że jazda samochodem elektrycznym w dalsze trasy to spore wyzwanie. Mimo tego polscy urzędnicy stworzyli program pilotażowy o nazwie "Autostrada do elektromobilności". Według wielu ekspertów nie rozwiązuje on podstawowych problemów, jest wyłącznie środkiem zastępczym, który nie skłoni ludzi do zmiany nawyków motoryzacyjnych.

Lexus

Autostrada do elektromobilności

Autostrada do elektromobilności to pierwsza w Polsce tej skali kampania społeczna wspierającą rozwój rynku samochodów elektrycznych. Nawiązuje do podobnych rozwiązań w UE. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 roku pojazdy elektryczne, zasilane wodorem oraz hybrydy plug-in o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad. Od 18 czerwca użytkownicy pojazdów zasilanych wyłącznie prądem, którzy należą do EV Klub Polska, mogą za darmo korzystać z płatnych odcinków autostrad A1 i A4 zarządzanych przez prywatnych koncesjonariuszy. Projekt zwalniający z opłat e-auta ma na razie charakter pilotażowy i jest organizowany w ramach przedsięwzięcia „Autostrada do elektromobilności”. Potrwa do 18 października 2021 r. Analizy maja pokazać, czy będzie kontynuowany. Jak zaoszczędzić na podróży? Darmowy przejazd jest dostępny dla posiadaczy samochodów z napędem elektrycznym bateryjnym (hybrydy plug-in muszą płacić). Trzeba tylko zarejestrować się w EV Klub Polska

Czytaj dalej