Bezprzewodowy Internet 6G już istnieje! O to dowód?!

23 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Cell Tower Samsung 5G
Źródło: Pixabay.com

Internet rozwija się w coraz szybszym tempie. Jeszcze nie tak dawno do powszechnego użytku wchodziła sieć 5G, a dzisiaj już pojawia się 6G.

Rozwój technologii robi wrażenie i to, co prezentują nam jeden z największych koncernów na świecie, robi wrażenie. Jeszcze nie tak dawno świat zachwycał się siecią 5G, która dopiero raczkuje w wielu krajach, a Samsung ogłosił przełom w tworzeniu jej następcy. Technologia 6G jest już u progu i wiele na to wskazuje, że ten, kto jako pierwszy dopracuję tę technologię, zyska ogromną przewagę na rynku. W związku z tym w wyścigu o palmę pierwszeństwa zaangażowanych jest wiele krajów. Od Stanów Zjednoczonych, przez Niemcy na między innymi Chinach kończąc. W tej sytuacji każda następna nowość w tym zakresie będzie elektryzowała świat Internetu.

Samsung ma szczegółowe plany na rozwój

Od takich gigantów, jak Samsung, można wymagać więcej, dlatego zupełnie naturalne wydaje się podejście tej firmy do rozwoju technologii 6G na świecie. Już w 2020 roku powstał specjalny dokument. "Kolejny etap hiperłączności dla wszystkich”. Nakreślił w nim swoją wizję 6G, w ramach której hiperłączność wzbogaci każdy aspekt naszego życia. Aby przyspieszyć badania nad 6G, Samsung Research, zaawansowane centrum badania i rozwoju produktów końcowych wchodzące w skład Samsung Electronics, w maju 2019 r. uruchomiło Centrum Zaawansowanych Badań Komunikacyjnych.

"Dzielimy się naszą wiedzą w dziedzinie zaawansowanych technologii mmWave, w szczególności pasma THz powyżej 100 GHz, skupiając się na urządzeniach i układach scalonych. Natomiast Samsung zapewnia swoją ekspertyzę w zakresie systemów bezprzewodowych i sieci komórkowych" – mówi prof. Mark Rodwell, członek IEEE oraz laureat nagród IEEE Sarnoff Award i IEEE Marconi Prize Paper Award.

Ocean nauka edukacja ciekawostki Internet

Sieć 5G jest szybka? To patrz!

W Internecie można spotkać się z opiniami, że sieć 5G to prawdziwa rewolucja, która odmieni nasze życie codzienne. Skoro tak jest, to w takim razie, jak nazwać możliwości technologii 6G? Szczytowa szybkość transmisji danych w tym standardzie może osiągnąć wartość 50 razy wyższą niż w przypadku 5G. To rozwiązanie mogłoby więc potencjalnie pozwolić na spełnienie wymogów sieci 6G. Udoskonalenia mają umożliwić m.in. wprowadzenie usług hiperłączności 6G i najwyższej jakości multimediów, takich jak rozszerzona rzeczywistość­ (XR) czy wierny mobilny hologram.

"Samsung pozostaje liderem innowacji technologicznych, jak również standaryzacji 5G i 6G. Jesteśmy przekonani, że nowe możliwości w zakresie częstotliwości terahercowych staną się siłą napędową tej technologii. Ta prezentacja może być kamieniem milowym w badaniu możliwości wykorzystania pasma THz w komunikacji bezprzewodowej 6G" – mówi Sunghyun Choi, Senior Vice President, członek IEEE i Head of the Advanced Communication Research Center w Samsung Research.

Czytaj dalej