Umiesz zrobić zdjęcia iPhone'm zdalnie? Tak, jest to możliwe - poradnik

23 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Apple aparaty iphone
Źródło: Apple.com

Apple co jakiś czas zaskakuje swoich fanów nowymi funkcjami, chociaż w przypadku robienia zdjęć zdalnie, to jest standard, o którym mało kto wie.

W życiu zdarzają się takie sytuacje, w których trzeba ustawić smartfona w zupełnie innym miejscu, niż fotografowany obiekt. Gdy możemy ustawić spust migawki dotykając palcem ekranu lub przycisku głośności, można powiedzieć, że wielkiego problemu nie ma. Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja, gdy nie mamy takiej możliwości. Wtedy z pomocą przychodzi kilka funkcjonalności wmontowanych w smartfona Apple, które pomogą w zrobieniu idealnego zdjęcia bez użycia rąk. Czasem niemal dosłownie.

Na początek klasycznie - urządzenie do uruchamiania spustu migawki

Poradnik zaczniemy od klasycznego rozwiązania, czyli dedykowanego zdalnego przycisku do spustu migawki w aparacie. Niewielki przycisk łączy się przez bluetooth z telefonem i pozwala na dyskretne zrobienie zdjęcia. Sprawdzona metoda, która działa praktycznie zawsze. Wtedy mamy pełną kontrolę nad procesem fotografowania, więc zdjęcia grupowe, krajobrazowe lub jakiekolwiek inne, gdy musimy odejść od naszego iPhone'a, to przysłowiowa bułka z masłem.

Komendy głosowe - turn down the volume!

Jeśli bardziej lubimy "magiczne" rozwiązania, można pokusić się o skorzystanie z komend głosowych, ponieważ Apple również pozwala na takie zabawy z aparatem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że działają one tylko w języku angielskim. Gdy chcemy zrobić zdjęcie wystarczy powiedzieć: turn down the volume i aparat wykona zdjęcie. Aby aktywować tę funkcję w iPhone, trzeba kliknąć w klika miejsc. Przechodzimy do ustawień, następnie do zakładki dostępność, żeby na koniec dotrzeć do sterowania głosowego. Na koniec uruchamiamy aparat i wypowiadamy turn down the volume - sukces murowany.

Masz smartwatch'a? Więc "Let me take a selfie"

Jedną z lepszych rzeczy, za które można lubić środowisko Apple, jest to, że różne akcesoria są ze sobą kompatybilne, co jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z nich. Jeśli mamy na nadgarstku smartwatch'a od Apple, również za jego pomocą możemy zrobić zdjęcie. Każda generacja ma funkcję o nazwie: zdalny aparat, dla wersji watchOS ze starszym oprogramowaniem. Jeśli mamy nowszy sprzęt nazywa się on pilot aparatu. Po uruchomieniu tej funkcji mamy podgląd na zegarku na nasz aparat. Wybieramy przednią lub tylną kamerę i zdalnie aktywujemy spust migawki.

Apple rozumie, że ich klienci robią dużo zdjęć swoim sprzętem, dlatego przygotował on szereg możliwości do zrobienia idealnego ujęcia. Ten poradnik zawiera najpopularniejsze z nich. Teraz zrobienie idealnej fotografii jest jeszcze łatwiejsze!

Apple Watch

Czytaj dalej