Perowskity - polska nauka zrewolucjonizuje energetykę?

23 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Żarówki z nową energią
Źródło: Pexels.com

Ludzkość poszukuje alternatywnych źródeł energii, żeby uwolnić się od paliw kopalnych. Nauka zyskała nowe narzędzie: perowskity.

Awaria elektrowni w Bełchatowie i zamieszanie wokół elektrowni w Turowie, to poważny sygnał do tego, że polska energia jest obciążeniem dla Unii Europejskiej. Dyskusje związane z tym, kto ma rację, zostawmy. Najważniejsze jest to, że trend na odnawialne źródła energii rośnie. Niestety nie w każdym przypadku fotowoltaika i elektrownie wiatrowe są skuteczne. Wynika to między innymi z dostępności infrastruktury, braku optymalnych warunków i innych czynników. W związku z tym wprowadzenie bardziej zielonych źródeł energii nie jest równomierne na terenie całego świata.

Elektrownie wiatrowe - kontrowersje po raz pierwszy

Jednym z pomysłów, jakie nauka przedstawiła światu, aby pozyskiwać energię w mniej inwazyjny sposób dla środowiska, są elektrownie wiatrowe. Niestety ludzie, przynajmniej niektórzy widzą sporo zagrożeń. Uważają oni, że szum śmigieł oraz sama obecność wieży z wiatrakiem, mają szkodliwy wpływ dla ludzkiego zdrowia. Mowa tutaj o Syndromie Turbin Wiatrowych, czyli zespole objawów charakterystycznych dla mieszkania w pobliżu turbiny. Wspomina się zaburzeniach snu i bólach głowy. Jednak istnienie takiej jednostki chorobowej nie zostało potwierdzone. Drugim czynnikiem, który jest ważny dla ekologów, to wpływ na migrację ptaków, ponieważ mogą one uderzać w śmigła turbiny i ginąć. Tutaj również brakuje jednoznacznych badań, aby potwierdzić lub odrzucić tę kwestię.

Wadą elektrowni wiatrowej jest również to, że może ona działać wyłącznie przy określonej sile wiatru. Najczęściej jest to przedział od 7-100 km/h, dlatego poniżej tego poziomu turbina nie może się kręcić, natomiast powyżej 100 km/h wyłącza się je z powodu bezpieczeństwa. W tej sytuacji ludzie często widzą wyłączone śmigła i uważają, że one wyłącznie stoją i nigdy nie działają.

Panele fotowoltaiczne - tak, ale nie wszędzie

Rozwiązaniem wydają się panele fotowoltaiczne, jednak ich montaż wymaga określonych warunków. Osiedla domów jednorodzinnych mogą mieć panele na dachu, kamienice w pewnych okolicznościach również. Największym wyzwaniem dla paneli fotowoltaicznych jest odpowiednia ilość światła słonecznego. Nie w każdych warunkach ogniwa krzemowe "można pobudzić do życia". Istnieją rejony świata, gdzie optymalne oświetlenie trwa jedynie chwilę, dlatego tutaj z pomocą przychodzą perowskity.

Farma Fotowoltaiczna - zielona energia

Perowskity - polska rewolucja w energetyce?

Perowskitowe ogniwa słoneczne mają ogromny potencjał na zmianę energetyki, ponieważ jest to nadzieja ogólnodostępną energię, niemal w każdych warunkach. Ultracienkie, lekkie, elastyczne i drukowane ogniwa słoneczne na bazie perowskitu, to prawdziwa rewolucja.

Za tą potencjalną zmianą stoi między innymi Olga Malinkiewicz. – Ze względu na swoje unikalne właściwości, ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szans się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach, bo ogniwa mogą być częściowo transparentne, na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach. Zasilą drony i urządzenia internetu rzeczy – wylicza Piotr Krych, prezes Saule Technologies - startupu, który opracował tę technologię.

Czytaj dalej