Internet ma nowego trojana! Zagrożone są konta bankowe i kryptowaluty!

23 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Internet mobile 6G
Źródło: Pexels.com

Niedawno wspominaliśmy o ogromnym znaczeniu bezpieczeństwa w sieci. Internet jest pełny zagrożeń, dlatego tak ważna jest ostrożność.

Po raz kolejny przypominamy, że brakuje w stu procentach skutecznego systemu zabezpieczeń, jednak to nie oznacza, że można pozwolić sobie na lekkomyślne zachowania w sieci. Doskonałym przykładem na to, jak wszelka nonszalancja może być powodem kłopotów, jest Bizarro. Nowy trojan internetowy, który atakuje konta bankowe i portfele kryptowalutowe. Na szczęście można się przed nim chronić.

Kto może być zagrożony?

Na ten moment nie można wykluczyć żadnego ze scenariuszy, ale obserwacje ataków przez trojana Bizzaro pokazują, że najbardziej narażeni na atak są mieszkańcy Europy, a także Afryki Południowej. Aktualnie trwają również poszukiwania źródła Bizzaro. Wstępne szacunki pokazują, iż może on pochodzić z Ameryki Południowej. Wiadomo również, że w poczuciu większego niepokoju mogą być klienci aż siedemdziesięciu banków zlokalizowanych w tych rejonach świata, o których wspominaliśmy powyżej. Trudno ocenić, czy wśród atakowanych placówek bankowych znajdują się również banki z polskiego rynku. Znany jest za to sposób rozprzestrzeniania się trojana.

Internet powinien wzbudzać naszą czujność

Dzięki mediom społecznościowym i zakupom w internecie, niemal każdego dnia dostajemy dziesiątki, a może i nawet setki wiadomości oraz powiadomień. Czasami zdarza się w nie bezmyślnie klikać i to chce wykorzystać Bizzaro, ponieważ wnika do systemów bankowych poprzez sfałszowane wiadomości pushingowe. Dlatego tak ważna jest ostrożność, poza tym możemy być świadkami uszkodzenia aplikacji bankowej, aby poznać potrzebne dane do logowania na konto bankowe. Jednak poza pieniędzmi trzymanymi na koncie, głównym celem Bizzaro są kryptowaluty. Prawdopodobna przyczyna takiego ukierunkowania kodu związana jest z rosnącą popularnością cyfrowej waluty. Wartość Bitcoina lub Etherium jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego przechwycenie loginów i haseł do portfeli kryptowalutowych to bardzo łakomy kąsek.

Bitcoin pieniądze finanse kryptowaluty

TeaBot - zagrożenie dla użytkowników Androida

Bizzaro to nie jedyny trojan, który mocno interesuje się usługami bankowymi, ponieważ w tym roku w Europie pojawił się również złośliwy kod o nazwie TeaBot. Jego celem są głównie aplikacje mobilne związane z bankowością na systemach Android. W maju pojawił się on głównie w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Choć eksperci uważają, że jest on we wczesnej fazie rozwoju, już stanowi poważne zagrożenie, ponieważ potrafi wyłączyć zabezpieczenia telefonu. Dzięki temu droga do oszczędności i danych osobowych jest dużo prostsza.

Czytaj dalej