Google zbuduje komputer kwantowy do końca dekady. Czy zmieni on świat?

23 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
nauka myśli kontrola maszyn
Źródło: Pexels.com

Komputery kwantowe mają zrewolucjonizować naszą rzeczywistość, ponieważ wszystko ma dziać się szybciej. Google opracuje taki sprzęt do końca obecnej dekady

Komputery kwantowe to zupełnie nowa generacja sprzętu, który ma odmienić projektowanie niemal wszystkiego, co znamy. Ich największą zaletą jest między innymi to, że mogą w bardzo szybki sposób obliczać skomplikowane dane. Google swego czasu chwaliło się, że ich prototyp obliczył działania matematyczne w 260 sekund, natomiast innym superkomputerom zajęłoby to około 10 tys. lat. Niestety później te rewelacje zdementowano, ponieważ superkomputer potrzebowałby jedynie dwóch dni. Jednak pomimo tak dużej różnicy w szacunkach, przyspieszenie w przetwarzaniu danych jest przynajmniej zauważalne.

Liderem nadal są Chiny

Jeszcze kilka lat temu, gdy chodziło o palmę pierwszeństwa w technologiach IT na świecie, w tym miejscu należało wpisać Stany Zjednoczone. Jednak obecnie są to Chiny, ponieważ mają do swojej dyspozycji ponad cztery i pół tysiąca (!) kilometrów komunikacyjnej sieci kwantowej. Dodatkowo sieć składa się z 700 punktów, które korzystają z możliwości dwóch satelit i ponad dwóch tysięcy kilometrów światłowodów. Google do końca dekady chce zmniejszyć tę stratę do swojego największego konkurenta. Dlatego w Santa Barbara powstaje specjalnie stworzy dział, który ma opracować możliwie najlepsze komputery kwantowe. Czy tak będzie? Na ten moment trudno powiedzieć.

Dane w internecie widoczne z komputera

Komputer kwantowy Google ma pomóc nauce

Chociaż zastosowanie dla komputera kwantowego jest bardzo szerokie, ponieważ może on przewidywać między innymi ruchy na rynkach finansowych, to z dużym zainteresowaniem w tę stronę spoglądają również ludzie zajmujący się między innymi medycyną, a także nauką. Google uważa, że jego komputer wspomoże ekspertów w tworzeniu dokładniejszych leków, wydajniejszych nawozów i innych elementów życia codziennego, które zrewolucjonizują świat. Jednym z największych wyzwań, jakich chce się podjąć amerykański gigant jest walka z głodem na Ziemi.

Zupełnie osobną kwestią jest wzrost jakości komunikacji, która może awansować na zupełnie dotychczas nieznany poziom. Dzięki temu również rozwój sztucznej inteligencji pozwoli na jeszcze ściślejsze zespolenie ludzi z maszynami. Sieć 5G, oraz opracowywana już w zaciszach laboratoriów następczyni o oznaczeniu technologii 6G tworzą niemal uzupełniający się system. Czy dzięki temu dokonamy znaczącego skoku cywilizacyjnego jako ludzkość? Jest to bardzo prawdopodobne, pod warunkiem oczywiście, że technologia będzie wykorzystana we właściwy sposób.

Czytaj dalej