Amazon narobił sobie problemów?! Ludzie są oburzeni!

22 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Amazon majątek 211 mld dolarów
Źródło: Amazon.com

Amazon i firma Blue Origin, te dwie instytucje łączy jedna osoba - Jeff Bezos. Aktualnie najbogatszy człowiek na świecie i osoba pełna kontrowersji.

Gdy świat nauki zachwycał się lotem rakiety New Shepard nad Stanami Zjednoczonymi, z której najbogatszy człowiek świata podziwiał Ziemię razem ze swoim bratem oraz dwoma innymi pasażerami, niewiele wskazywało na to, że po wylądowaniu w Internecie dojdzie do prawdziwego wybuchu. Ludzie zaangażowani w pracę na rzecz Amazona byli skłonni podzielić się swoimi przemyśleniami na temat tego, co sądzą o locie w przestrzeń kosmiczną. Ostatecznie wyczyn naukowców został przyćmiony przez kontrowersje i prawdziwe historie pracowników magazynów.

Amazon liderem sprzedaży wysyłkowej

Oczywiście faktem niemal naukowym i ekonomicznym jest to, że Amazon plasuje się na pozycji lidera, jeśli chodzi o sprzedaż wysyłkową. Jednak taka pozycja na rynku ma swoją cenę, którą płacą pracownicy magazynów i centrum dystrybucyjnego w różnych rejonach świata. Filozofia Amazona stawia klienta na pierwszym miejscu i wiele osób uważa, że dosłownie, ponieważ firma robi wszystko, żeby był on zadowolony. W całej pogoni za zyskiem przedsiębiorstwo o międzynarodowej rozpoznawalności zapomina o pracownikach. Coraz głośniej mówi się o jawnym wyzysku ludzi, poprzez podnoszenie norm do wypracowania. Są one na tyle wysokie, że osoby zatrudnione w magazynach, żeby zarobić na swoje utrzymanie, rezygnują z korzystania z toalety. Kierowcy rozwożący paczki łamią przepisy ruchu drogowego, omijają czas na posiłki, tylko po to, żeby dostarczyć paczkę na czas. Dla niektórych kroplą, która przelała czarę goryczy, jest to, że w czasie trudnej sytuacji ekonomicznej i medycznej na świecie w 2020 roku, kurierzy pozbawieni byli ubezpieczenia zdrowotnego.

Magazyn Amazon praca warunki pracy

Praca za niskie wynagrodzenia i kontrowersyjne wypowiedzi

Z pewnością rzecz, która spowodowała puszczenie hamulców wśród pracowników Amazona, była wypowiedź Jeffa Bezosa na konferencji prasowej tuż po udanym locie rakiety Blue Origin. Pomysłodawca i były szef Amazona powiedział: "dziękuję pracownikom i klientom Amazon, ponieważ to oni zapłacili za wszystko". Mniej więcej to zdanie wzbudziło w ludziach ogromną złość, ponieważ mediana wynagrodzenia pracownika w 2020 r. wyniosła nieco ponad 29 tys. dol. rocznie, a stosunek wynagrodzeń dyrektorów do pracowników wynosi 58:1. Tak duże dysproporcje w zarobkach są skutkiem polityki firmy, jednocześnie gigant teoretycznie mógłby sobie pozwolić na podwyższenie wynagrodzenia, gdyż w lutym ubiegłego roku Bezos sprzedał akcje za prawie 4,1 mld dol., a za ponad 3 mld dol. w listopadzie ubiegłego roku. Jak powiedział Bezos co roku 1 mld dol. z tej kwoty będzie zasilało Blue Origin, firmę kosmiczną, którą założył w 2000 r. w celu prowadzenia komercyjnych lotów w kosmos.

Czy to początek końca Amazona?

Czytaj dalej