Nauka stawia na panele słoneczne nad wodą! Zatrzymamy zmiany klimatu?

22 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Panele słoneczne nad rzeką
Źródło: Pixabay.com

Zmiany klimatu według ekologów i klimatologów są bardzo poważnym problemem Ziemi, z którym należy coś zrobić. Rozwiązaniem mogą być panele słoneczne.

Poszukiwanie źródeł bardziej ekologicznej energii nadal trwa, a według klimatologów czasu na skuteczne zapobieganie zmianom klimatu mamy coraz mniej. Już niektóre decyzje sprawiają, że nasza niebieska planeta zmieniła się na zawsze. Jednym z największych problemów, z jakimi musimy się zmierzyć, jest masowe wymieranie gatunków oraz coraz większa susza. Zasoby wody na terenach zamieszkałych przez człowieka powoli zaczynają się kończyć. Nieregularne opady deszczu w połączeniu z lokalnymi oberwaniami chmury w ogóle nie służą gromadzeniu się zapasów wody gruntowej. W tej sytuacji potrzebne są alternatywne rozwiązania. Najlepiej, aby łączyły one produkcję energii z ekologicznym charakterem produktu.

Konwencjonalne surowce nadal silne

Odejście od codziennych przyzwyczajeń związanych z zakupem Smart TV, smacznego zimnego napoju, czy pełnej plastikowej torby zakupów, to jedna z odsłon wydatków ludzi w Polsce. Większość z tych opisanych wcześniej produktów powstała dzięki paliwom kopalnym. Na szczęście wiele na to wskazuje, że z dnia na dzień nie zakażą nam używania ropy naftowej. W przeciwnym razie czeka nas prawdziwa anarchia. Chyba że do tego czasu nauka znajdzie rozwiązanie na ocieplenie się klimatu. Dlatego poszukuje się bardziej rozbudowanej technologii potrzebnej do rozwoju cywilizacji. W tej sytuacji wielu spogląda w kierunku wakacji, słońca i plaży. A to właśnie w tych miejscach ukrywa się największy fenomen ludzkiego geniuszu.

Fabryka

Panele fotowoltaiczne przyszłością energetyki?

Wielu ekspertów w zmianie sposobu myślenia o energii, a także jej produkcji dostrzega ogromną szansę dla paneli fotowoltaicznych. Dzisiaj już praktycznie nikt nie zastanawia się nad montażem paneli na dobrze nasłonecznionym budynku. Obecnie ludzie zaczynają zastanawiać się, co takiego się wydarzyło, że takich paneli brakuje? Rynek fotowoltaiczny dostrzega ogromną szansę na rozwój. Dlatego pojawienie się nowego zastosowania dla tego sprzętu, jest zawsze mile wdziane.

Nauka dostrzega korzyści dla rzek

Naukowcy z University of California Merced i University of California Santa Cruz przeprowadzili symulację, a do badania wykorzystali jedną z rzek, która zaopatruje w wodę ponad 27 mln mieszkańców. Wyniki były zaskakujące. Z materiałów opublikowanych w magazynie „Nature” wynika, że instalacja paneli nad kanałami wpływa na potężną oszczędność wody. Powstałe w efekcie dachy nad rzekami tworzą bowiem cień, który zapobiega parowaniu. – Byliśmy zaskoczeni oszczędnościami – przyznał dr Brandi McKuin, główny autor badania.

Czytaj dalej