Ludzki mózg z łatwością kontroluje dodatkowe kończyny? Nauka już wie!

22 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Robotyka kontrola maszyn przez człowieka
Źródło: Pexels.com

Potęga ludzkiego umysłu ciągle zaskakuje, a nauka co jakiś czas dowiaduje się o zupełnie nowych możliwościach mózgu. Tym razem szokuje adaptacja.

Możliwość przystosowania się do nowych warunków to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwoliła nam przetrwać do dziś. W związku z tym wiemy, że ludzki mózg w razie potrzeby jest bardzo plastyczny i z łatwością uczy się nowych rzeczy. Ten fakt chce wykorzystać nauka do działań związanych ze sterowaniem dodatkowymi elementami ludzkiego ciała. Czy tego chcemy, czy też nie kierunek związany z integracją ludzi i maszyn nabiera nowego tempa. Specjaliści poszukują nowych sposobów na lepsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w mózgu.

Naukowcy dodali człowiekowi kciuka

Badania nad poruszaniem dodatkowym kciukiem, który znajduje się naprzeciwko anatomicznego kciuka opisało pismo „Science Robotics” – przeprowadzono badania nad trzecim kciukiem. I badania z tym związane pokazały niemal jednoznacznie, że możemy szybko nauczyć się kontrolować taką część ciała. Projekt badawczy przeprowadzono w University College London (UCL), w kooperacji z Royal College of Art. Zespoły pod kierownictwem projektantki Dani Clode wspólnie z profesorem neurologii Tamara Makina, nauczyli zgłoszonych do testów ludzi, jak korzystać z dodatkowego kciuka. Badania pokazały, iż użytkownicy takiego palca mogą skutecznie wykonywać złożone zadania, wymagające precyzji. W ten sposób budowali np. wieżę z klocków. Wraz z rozwojem umiejętności i czasem adaptacji, grupa osób poddana badaniu zauważyła, że coraz wyraźniej czuli, iż dodatkowy kciuk jest jak część ich ciała.

Sztuczna ręka robotyka

Jak działa dodatkowy kciuk?

Drukowany w 3D palec noszony jest z boku dłoni, naprzeciw naturalnego kciuka. Człowiek może nim poruszać przy pomocy czujników nacisku umieszczonych pod palcami stóp. Choć z pozoru wydaje się to nielogiczne i trudne do nauczenia, w tym miejscu mózg pokazał swój potencjał, ponieważ dwadzieścia osób w pięć dni nauczyło się korzystania z drugiego kciuka na jednej z dłoni. Każdy z badanych nosił kciuk przez 2-6 godzin dziennie. Okazuje się, że szybko nauczyli się obsługi urządzenia, opanowali kontrolę motoryczną, koordynację z ręką i innymi palcami, a nawet wykazywali się zręcznością. Tak duże zaawansowanie badania pokazuje, że integracja człowieka z maszynami, może nabrać zupełnie nowego znaczenia dla poprawy wydajności w pracy, pomocy ludziom niepełnosprawnym. W ten sposób cała gałąź zajmująca się protetyką ma zupełnie nieznane dotychczas pole do działania, które daje szansę na pełną sprawność wielu ludziom.

Czytaj dalej