Internet i jego ciemna strona. Jak chronić swoje dane w sieci?

22 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
linkedin atak hakerski
Źródło: Pexels.com

Poruszanie się w Internecie wymaga od wielu ludzi zapamiętania loginów i haseł do różnych aplikacji i stron. Jak je wszystkie zapamiętać? Nie musisz!

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu, ponieważ niemal każdy człowiek ma z nim kontakt. Obecność w sieci wiąże się bardzo często z użytkowaniem mediów społecznościowych lub skrzynki mailowej, do której potrzebne są login i hasło. To właśnie te dane powinniśmy zapamiętać, żeby bezpiecznie zalogować się do miejsc, gdzie mamy swoją prywatną lub służbową korespondencję, a także informacje na profilu społecznościowym. Jednak w nadmiarze codziennych obowiązków, trudno jest wszystko zapamiętać. Zapisywanie każdego loginu wraz z hasłem w notatniku wydaje się bezsensowne, ponieważ nie w każdej sytuacji możemy mieć do niego dostęp. Posiadanie takiego spisu w telefonie, to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych danych.

Haker czeka na Twój błąd!

Choć Internet sam w sobie jest cudownym miejscem, gdzie ludzie mogą realizować swoje marzenia, zakładać firmy i poznawać nowych ludzi oraz zdobywać wiedzę, istnieje również ciemna strona. Dotyczy ona osób, które w poszczególnych internautach widzą okazję do wykradzenia danych osobowych, numerów kart płatniczych oraz wielu innych rzeczy związanych z naszą prywatnością. Dlatego bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważne. Jednak ktoś może powiedzieć, ale mnie to nie dotyczy! Być może w danej chwili nie i najlepiej, żeby taka ingerencja w element naszej prywatności nigdy nie nastąpiła, ale w Internecie polecamy stosować się do powiedzenia: "przezorny, zawsze ubezpieczony".

Idealny system zabezpieczeń nie istnieje

Trzeba być jednocześnie świadomym, że idealne zabezpieczenie przed atakami hakerów prawdopodobnie nie istnieje, albo nie jest dostępne w sposób powszechny. W związku z tym żadna aplikacja nie da nam 100% pewności, że jej systemów zabezpieczeń akurat nikt nie złamie. Jednak na rynku istnieje szereg aplikacji i wtyczek do przeglądarek, które pomagają zbierać wszystkie ważne loginy i hasła. Jednocześnie ich obsługa jest bardzo intuicyjna.

Stany Zjednoczone haker Rosja Chiny cyberbezpieczeństwo

Menadżer haseł odciąży Twoją pamięć

Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z dużej ilości loginów i haseł lub są zainteresowane poprawą swojego bezpieczeństwa, jest menadżer haseł. Jeśli chodzi o najpopularniejsze produkty, warto zainteresować się aplikacją Last Pass. Zapewnia ona dostęp do wszystkich haseł, jakie mamy zgromadzone między innymi w Google Chrome. Dzięki zastosowaniu wersji mobilnej możemy za pomocą jednego loginu i hasła zarejestrować się w systemie Last Pass i zapisać w nim wszystkie inne dane, z których korzystamy. Bardzo ważne jest jednak to, żeby dostęp do tego jedynego hasła do wszystkich danych do logowania, był solidnie zabezpieczony. Najlepiej poprzez odcisk palca lub bardzo skomplikowaną kombinację znaków. Choć na początku może wydawać się to uciążliwe, należy pamiętać, że nomen omen pamiętamy tylko jeden login i jedno hasło.

Czytaj dalej