Nauka: Góra lodowa dwa razy większa od Luksemburga zniknęła!

22 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Antarktyda góra lodowa
Źródło: Pexels.com

Okazuje się, że nauka ma również swoich celebrytów i jeszcze nie tak dawno należała do nich góra lodowa A68.

Od czasu do czasu każdy lodowiec w celu zachowania równowagi odrywa od siebie “języki” lodowe, które dryfują i zmieniają się w znane wielu ludziom góry lodowe. Niektóre z nich przechodzą do historii. Prawdopodobnie najsłynniejszą bryłą lodu, która dryfując po wodach zapisała się niechlubnie w dziejach ludzkości, to ta odpowiedzialna za uszkodzenie statku Titanic. W przypadku A68 sprawa jest dużo prostsza, ponieważ największe zainteresowanie wzbudziły jej rozmiary. W ten sposób została ona obiektem badań naukowców i punktem zainteresowania reszty ludzi, ponieważ sporo uwagi poświęciło jej między innymi BBC.

Góra lodowa dwa razy większa od Luksemburga

Zapewne, gdy myślimy o górach lodowych mamy w głowie dość duże obiekty. Kształty przypominające domy, może niewielkie dzielnice, ale trudno sobie wyobrazić masę lodu o powierzchni dwa razy większej od państwa. Jednak właśnie takich rozmiarów była góra lodowa A68, która oderwała się od lodowca szelfowego Larsen C na Antarktydzie w 2017 roku. Zgodnie z pływami znanymi nauce zaczęła ona płynąć trasą w kierunku wyspy Georgia Południowa, gdzie znajdują się dużo płytsze wody. Tam najczęściej góry lodowe kończą swoją podróż.

Lodowiec pęknięcia zdjęcie Antarktyda

Nauka była zaskoczona kierunkiem A68

Ze względu na to, że w rejonie Georgii Południowej znajdują się mielizny, istniało bardzo duże ryzyko, że góra lodowa A68, przypomnijmy rozmiarów małego europejskiego państwa i wadze, którą szacowano na 3 miliardy ton, osiądzie na mieliźnie. A to byłby poważny problem dla pingwinów mieszkających w tej okolicy, ponieważ góra odcięłaby im miejsca do żerowania. Gdy wydawało się, że potrzebne jest rozwiązanie, które pozwoli pingwinom normalnie funkcjonować, A68 minęło Gorgię Południową. Jednak 150 km doszło do kolejnego dość niezwykłego zjawiska.

Góra lodowa rozpadła się na kawałki

Wydaje się, że coś tak dużych rozmiarów powinno utrzymać się w całości, jednak okazuje się, że siła ciepłych pływów, powstających szczelin i podmywania kluczowych elementów góry lodowej przez wodę, może zniszczyć niemal każdą strukturę. Potrzebna jest jedynie cierpliwość i naukowcy obserwowali ten proces z dużą ciekawością. W ten sposób góra A68 została najbardziej znaną górą z punktu widzenia mediów oraz ważnym źródłem informacji dla osób zajmujących się między innymi zmianami klimatu na Ziemi.

Czytaj dalej