Google Maps ma konkurencję? Cyfrowe mapy to nowość na rynku!

21 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
nawigacja Google Maps
Źródło: Pixabay.com

Początkowo może wydawać się, że najlepszymi mapami do sprawdzenia trasy, okolicy lub konkretnego adresu są usługi Google Maps. Okazuje się, że nie do końca

Projektowanie map od samego początku ich istnienia było dużym wyzwaniem. Precyzyjne odwzorowanie linii brzegowych, niebezpiecznych miejsc na oceanie, w tym morskich potworów, o których krążyły legendy, wymagało ogromnej wyobraźni przestrzennej. Choć od tego okresu minęło przynajmniej kilkaset lat, stworzenie precyzyjnej mapy nadal wymaga sporego zaangażowania najnowszej technologii. Teraz pierwsze skrzypce gra nauka, a mnogość zastosowań, zwłaszcza dla cyfrowych odpowiedników robi wrażenie. W ten sposób powstała konkurencja, a może alternatywa dla tego, co niemal wszyscy dobrze znamy, czyli Google Maps.

Wirtualny świat całkiem na serio

Eksperci zajmujący się cyfrowymi mapami zwracają uwagę, że rynek tego rodzaju usług ma przed sobą bardzo bogatą przyszłość. Bogatą dosłownie i w przenośni, ponieważ według różnych szacunków tę gałąź przemysłu cyfrowego wycenia się na a 14 mld dol. i na koniec 2024 roku wzrośnie do 29,4 mld dol. Chodzi tutaj o ujęcie globalne, ponieważ wiele firm interesuje się pozyskaniem kawałka tego tortu dla siebie. Jeszcze kilkanaście lat temu mapy dodawane do nawigacji GPS, można było aktualizować co kilka lat. W zależności od specyfiki rynku nowa wersja pojawiała się raz na trzy do ośmiu lat. Współcześnie tak duże odstępy w czasie są niedopuszczalne i mapy drogowe mają drobne aktualizacje kilka razy w roku. Wszystko przez dynamiczny wzrost infrastruktury drogowej oraz rosnące oczekiwania klientów.

Internet Japonia Azja rekord naukowcy

Cyfrowe mapy są nieco innym rodzajem produktu, ponieważ koncentrują się one na szczegółach i maksymalnie dokładnym odwzorowaniu każdego elementu terenu. Powodów, dla których tak duża skrupulatność jest ich największą zaletą, jest przynajmniej kilka, jednak o tym za chwilę. Na pewno budowanie tak zaawansowanych projektów nie byłoby możliwe bez technologii szybkiego przesyłania ogromnej ilości danych w krótkim czasie. Zastosowania dronów, które powoli zastępują samoloty, a także nowej generacji satelit.

Google Maps może się sporo nauczyć

Google Maps uważane jest za bardzo dobre narzędzie do wskazywania drogi do celu, jednak jego precyzja w porównaniu do cyfrowych map jest żadna. W przypadku produktu Google akceptuje się dokładność na poziomie kilku do kilkunastu metrów. Najnowocześniejsze cyfrowe mapy tworzone między innymi przez firmę Tom Tom mają dokładność na poziomie 10 cm. Tak duża skrupulatność potrzebna będzie między innymi w motoryzacji, gdy powszechne staną się pojazdy autonomiczne. Również firmy zajmujące się zagospodarowaniem terenu, budowaniem osiedli, czy montowaniem fotowoltaiki, wykorzystują potencjał cyfrowej mapy między innymi do określenia poziomu nasłonecznienia okolicy. To pokazuje, jak wiele jeszcze możemy z tej technologii osiągnąć.

Czytaj dalej