Hyundai kupił znaną firmę produkującą roboty

21 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Boston Dynamics wykupiony przez Hyundaia
Źródło: Boston Dynamics

Hyundai bardzo dynamicznie się rozwija, a jego kolejny zakup, to dowód na to, że producent ma szerokie plany związane z automatyzacją. Co zrobią roboty?

Technologie związane z automatyzacją i robotyką zyskują na znaczeniu i wiele koncernów zaczyna dostrzegać w nich ciekawą i dochodową gałąź dla swojej działalności. Jednak stworzenie od podstaw całego działu zajmującego się budową maszyn humanoidalnych lub robotów użytkowych to bardzo duże wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup udziałów w już istniejącej firmie, ponieważ w ten sposób przejmuje się potencjał intelektualny i technologiczny, zaczynając od doświadczenia.

Udział robotów w życiu wzrośnie

Wielu futurystów uważa, że już niedługo roboty będą naszą codziennością, dlatego inwestowanie w tego typu technologię ma jak najbardziej sens. Roboty mogą być bardzo dobrym wsparciem w wielu zadaniach. Od pomocy w magazynach przez działania ratownicze, w związku z tym rozwój tego sektora jest więcej niż pewny. Bardzo dużo mówi się również o budowaniu humanoidów, ponieważ mogą one zastępować ludzi w zadaniach, w których brakuje specjalistów. Jednym z ostatnich przykładów jest asystentka do opieki nad osobami starszymi. W tym aspekcie człowieka ma zastąpić humanoid.

Agility Robotics

Potężnym ośrodkiem zajmującym się budowaniem robotów są Stany Zjednoczone. To między innymi tam na Uniwersytecie Stanforda powstają najnowocześniejsze technologie. Jedną z firm, która już jest legendą w tej branży jest również DARPA. Współpraca z sektorem militarnym wpływa na dynamiczny rozwój dronów oraz jednostek autononomicznych, które już za kilka, kilkanaście lat mają pojawić się u boku żywych żołnierzy. Kolejnym istotnym punktem na mapie jest Boston Dynamics i o tej firmie teraz powiemy kilka słów.

Boston Dynamics wykupiony przez Hyundaia

Boston Dynamics słynie obecnie ze zbudowania robopsa, oraz kilku innych maszyn, które mogą być przydatne ludziom. W 2013 roku właścicielem tej firmy było Google, później udziały przejął Softbank, a teraz większość na poziomie 80% należy do koreańskiego giganta. Tego rodzaju zakup ma pomóc Hyundaiowi w stworzeniu łańcucha produkcyjnyego, w którym zawierałoby się tworzenie komponentów do robotów, a następnie ich konstrukcja i automatyzacja. Warto wspomnieć, że niedawno Boston Dynamics było krytykowane za to, że roboty Spot testowane są w policji i wojsku. W najnowszych doniesieniach – już od Hyundai – widać jedynie reklamowanie Spota jako pomocy w szpitalu i psa-przewodnika.

Czytaj dalej