Komputer do montowania filmów - na co zwrócić uwagę? Tego możesz nie wiedzieć!

21 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
stanowisko do pracy dla montażysty
Źródło: Pexels.com

Internet zmienia się na naszych oczach, ponieważ treści pisane ustępują miejsca przekazowi wizualnemu. W tej sytuacji, jaki komputer do montowania wybrać?

Można powiedzieć, że ludzkość powoli zatacza koło, ponieważ pismo obrazkowe w postaci emotikonów, oraz treści wizualne, które można przyrównać do ustnych opowieści, ponownie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Sensacyjne materiały, choć z początku wydają się z góry skazane na porażkę w rzeczywistości mają ogromną szansę na sukces. Cyfrowy świat, który zaczyna powstawać na naszych oczach, zachęca do oglądania krótkich, trzymających uwagę do samego końca materiałów. W tej sytuacji treści wideo zyskują na znaczeniu i coraz więcej osób chce zacząć tworzyć tego rodzaju publikacje. Oczywiście w przypadku filmów bardzo dużą rolę w odbiorze publikacji odgrywa montaż. Potrzeba do tego sprzętu, który zapewnia płynne działanie, ponieważ tylko wtedy praca nad filmem to przyjemność.

Komputer stacjonarny - najlepsza opcja dla montażysty

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera do montowania filmów, koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że w zasadzie tylko urządzenia stacjonarne gwarantują optymalną wydajność. Na rynku znajdziemy kilka propozycji zaawansowanych technologicznie laptopów, które nadają się do edytowania materiałów wideo. Jednak ich parametry też są stosunkowo ograniczone i rozbudowanie ich o lepszy procesor lub pamięć RAM, jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku komputera stacjonarnego Dodatkowo dużym plusem stanowiska z popularnym pecetem jest to, że można do niego podłączyć dwa lub więcej monitorów, a to ułatwia zadanie, podczas pracy z kilkoma programami do edycji wideo.

komputer klawiatura PC

Pamięć RAM i procesor są kluczowe w efektywnej pracy

Pamięć RAM w komputerze zajmuje się procesami, które obywają się w danej chwili w komputerze. Każdy, kto chociaż raz montował krótki film wie, jak mocno zaczyna być obciążony komputer. Dlatego jeśli zależy nam na płynności działania, ten parametr powinien być możliwe najlepiej rozbudowany. Na początek przygody z montażem wystarczy około 32 GB RAM, jednak trzeba liczyć się z tym, że dość szybko potrzeba więcej "mocy". W przypadku procesora mówimy o bardzo ważnej funkcji. To w tym miejscu w komputerze trwają wszystkie najważniejsze obliczenia, żeby materiał wideo spełniał wszystkie oczekiwania. Dlatego przy wyborze optymalnego procesora istotnym dla funkcjonowania całego urządzenia będzie ilość rdzeni.Procesor i karta graficzna PC

Karta graficzna i dysk twardy są wsparciem dla procesora

Na koniec dwa elementy, które wspierają działanie procesora i pamięci RAM, czyli karta graficzna i dysk twardy. Chociaż większość trudnej pracy w trakcie montażu filmu trwa w pamięci RAM i w procesorze, to gdy te dwa podzespoły zajmują się swoimi zadaniami, karta graficzna również wchodzi do gry. Najlepszą opcją są karty dedykowane, które dysponują własną pamięcią RAM. Bardzo dobrym wyborem są produkty firmy NVIDIA, jednak tutaj wiele zależy od budżetu. Częścią, która podsumowuje najważniejsze elementy komputera przeznaczonego do montowania filmów, jest dysk twardy. Modele SSD o dużej pojemności to komfort pracy, który w przypadku pracy nad treściami wideo jest najważniejszy.

Czytaj dalej