Działaj jak profesjonalista! Jak nagrywać podcasty na Spotify?

21 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Mikrofon pojemnościowy podcast
Źródło: Pexels.com

Treści pisane powoli odchodzą do lamusa, ponieważ zajmują ich miejsce filmy oraz podcasty. Dlatego zainteresowanie tym, jak samodzielnie nagrywać, jest duże.

W ostatnich kilku latach zainteresowanie podcastami na świecie wzrosło. Widać to szczególnie w Polsce, ponieważ niektóre badania szacują, że wzrost słuchalności takich materiałów sięga nawet 300%. Powodów takiego stanu rzeczy z pewnością można znaleźć kilka. Przede wszystkim historyczny aspekt, o którym niewiele osób ma pojęcie, czyli podcasty, to nowoczesna forma słuchowiska znanego z radia. Szczególnie te bardziej zaawansowane produkcje, które przypominają filmy krótkometrażowe w pełni zasługują na to określenie. W związku z tym chęć zaistnienia na Spotify lub w Google Podcast u wielu firm i ludzi rośnie.

Od czego zacząć nagrywanie podcastu? Na początek głos i dźwięk

W podcastach najważniejsza jest jakość, ponieważ to od niej zależy sukces całego produktu. Ze względu na to, że operujemy wyłącznie dźwiękiem, każdy jego element powinien być możliwe najlepszy. Co należy przez to rozumieć? Ludzie z wadami wymowy mogą mieć trudniejszy start, jednak pewna cecha charakterystyczna, po której można konkretną osobę niemal natychmiast rozpoznać, też może być zaletą! Oczywiście w odbiorze bardzo ważna jest również barwa głosu. Każdy człowiek ma inny ton głosu i co ciekawe niemal wszyscy z dużym dystansem podchodzą do tego, jak brzmi ich głos na nagraniu. Takie zachowanie jest naturalne i należy przestać się tym przejmować.

Czymś, co powinno zwrócić uwagę są dykcja, artykulacja oraz intonacja. Optymalne wypowiadanie słów (pomijając wady wymowy, których nie można zmienić), poprawna polszczyzna i wyrazistość mówienia pomagają w odbiorze podcastu. Bardzo ważna jest również intonacja, gdyż ona nadaje całej wypowiedzi określonej dynamiki. Spora grupa osób, która mniej lub w ogóle nie operuje świadomie głosem, nie potrafi intonacji kontrolować. Często słyszalnym elementem w rozmowach pomiędzy ludźmi, jest intonowanie końcówek w górę. Bardziej naturalne i pożądane przez ludzkie ucho, jest intonowanie końcówek w dół. Wtedy dajemy sygnał naszemu słuchaczowi, gdzie kończy się zdanie.

nagranie podcastu mikrofon

Kluczowe dla jakości dźwięku jest również to, z jakiego mikrofonu korzystamy. Tutaj na rynku można rozróżnić dwa rodzaje produktów. Po pierwsze modele o charakterystyce dynamicznej, które nadają się przede wszystkim do nagrywania dźwięków w miejscu o dużym natężeniu hałasu. Są one zdecydowanie lepsze w pracy na ulicy, w restauracjach i na koncertach od strony reporterskiej. Do nagrywania podcastów lepszym wyborem będą mikrofony pojemnościowe. Ze względu na swoją czułość oraz jakość odbieranego dźwięku. W przypadku takiego sprzętu warto zadbać o wygłuszenie miejsca, w którym zamierzamy nagrywać podcast. To pomoże w pracy z mikrofonem pojemnościowym.

Chcesz nagrywać na Spotify? Zadbaj o profesjonalne narzędzie do edycji dźwieku

Klienci Spotify lubią produkty wysokiej jakości, dlatego poza mikrofonem dobrej klasy istotna, a może nawet najistotniejsza będzie obróbka materiału dźwiękowego, żeby pozbyć się z niego wszelkich niedoskonałości. Do dyspozycji na rynku znajduje się szereg darmowych programów. Wiele osób korzysta z dość archaicznego z wyglądu, ale bardzo skutecznego programu o nazwie Audacity. Bardziej profesjonalnym narzędziem, choć zawierającym niemal te same funkcje potrzebne do obróbki dźwięku, co Audacity, jest Samplitude. Korzysta z niego spora grupa stacji radiowych w Polsce.

Smartfon podcast przygotowanie

Pamiętaj o przygotowaniu i skorzystaj z hostingu

Bardzo ważnym elementem jest również samo przygotowanie. Merytoryka w podcaście odgrywa trzecią istotną rolę, na równi z jakością dźwięku, wymowy i edycji materiału. Więc scenariusz wypowiedzi w formie skryptu oraz przećwiczenie sobie kwestii, które chcemy poruszyć, pomogą w obniżeniu stresu w trakcie nagranie i ułatwią profesjonalne przedstawienie tematu. Jeśli chcemy dodać swoją twórczość musimy skorzystać z hostingu, ponieważ nie ma możliwości dodania swojego nagrania na Spotify indywidualnie. Najlepiej skorzystać z platform Acast i Anchor, które oferują darmowe plany.

Czytaj dalej