Poradnik - jak zweryfikować stan techniczny amortyzatorów?

21 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Audi A5 opona letnia
Źródło: Pexels.com

Amortyzatory tłumią większość drgań, co sprawia, że jazda samochodem jest komfortowa. Opracowany poradnik podpowie, jak dbać o ich stan techniczny.

Jeśli pojazd jeździ głównie po dobrej jakości drogach, to o wymianie tych podzespołów należy myśleć po przekroczeniu około stu tysięcy kilometrów. Jednak koleiny, dziury w jezdni i inne nierówności potęgują zużycie amortyzatorów.

Jednym z najpopularniejszych sygnałów zużycia amortyzatorów jest pogorszenie się prowadzenia pojazdu. Gdy auto zachowuje się mniej stabilnie, należy udać się do warsztatu, który dokładnie oceni stan techniczny zawieszenia.

BMW X6 M Michelin Pilot Sport 4

Konsekwencją ograniczonej stabilności samochodu jest większa podatność na boczne podmuchy wiatru. Jeśli jazda w takich warunkach wydaje się trudniejsza, również należy zwrócić się do specjalistów. W poradniku pamiętamy również o nierównomiernym ścieraniu się opon na jednej z osi, to również prawdopodobny objaw wyeksploatowania amortyzatorów lub źle ustawionej zbieżności kół. W tym przypadku także konieczna jest wizyta w stacji diagnostycznej. Uwagę powinny zwrócić również wycieki oleju z amortyzatorów, co można zauważyć po zawilgoconej osłonie. Jednocześnie wymuszenie ruchu amortyzatora przez nacisk na niego w trakcie postoju może pomóc we wstępnej diagnostyce. Jeśli auto zacznie się kołysać dłużej niż dwukrotnie, należy odwiedzić warsztat.

Kluczowy element poradnika - ocena zużycia amortyzatorów na ścieżce diagnostycznej

Do profesjonalnego zweryfikowania zużycia amortyzatorów potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i wiedza ekspertów. Dlatego warto udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie na tzw. ścieżce diagnostycznej mechanik oceni w precyzyjny sposób aktualny stan techniczny całego zawieszenia.

Poza organoleptyczną oceną amortyzatorów, która polega głównie na kontroli stanu obudowy amortyzatora pod kątem pęknięć, kontroli tłoczyska amortyzatora pod kątem wygięć, diagnosta spojrzy na ewentualne wycieki oleju z amortyzatora. Następnie na specjalistycznym urządzeniu diagnostycznym sprawdza się metodą drgań wymuszonych stan techniczny amortyzatora. Jeśli wskazania są poniżej 20% według wskaźnika WE świadczy to o złym stanie technicznym amortyzatora. Od poziomu 41% do 60% mówimy o dobrej wartości tłumienia. Wszystko poniżej wymaga dodatkowej diagnostyki. Optymalny zakres parametrów omawianego podzespołu przekracza 60%, jednak nigdy nie osiągnie on 100%.

Sprawdzaj stan techniczny samochodu przed każdą dłuższą trasą

Jednym z najprostszych sposobów na utrzymanie samochodu w doskonałym stanie technicznym, jest jego regularne kontrolowanie. Dobrym nawykiem kierowców jest gruntowne sprawdzenie samochodu, przynajmniej tydzień przed dłuższą trasą na wakacje. Wtedy można doprowadzić samochód do perfekcyjnej kondycji i bez żadnych obaw wyruszyć w drogę. Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników drogi, które jest bezcenne.

Prowadzenie BMW z napędem na tylną oś

Czytaj dalej