Nauka: Zegarki lotnicze - funkcjonalność ponad formę

21 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Zegarek lotniczy Fossil
Źródło: Pexels.com

Nauka i postęp technologiczny miały interesujący wpływ na rozwój czasomierzy. Powstały specjalistyczne zegarki lotnicze przeznaczone dla pilotów.

Konstrukcja zegarków lotniczych jest inna od cywilnych odpowiedników. Nauka pomogła opracować rozwiązania na potrzeby drugiej wojny światowej. Lotnicze zegarki wyróżnia bardzo duża koperta. Ma ona niewiele wspólnego z estetyką, ponieważ dużo ważniejsza jest funkcjonalność.

Taka była konieczność, ponieważ piloci w momencie działań bojowych potrzebowali dużych i wyraźnych tarcz. Dlatego też znajdowały się na nich wyłącznie najpotrzebniejsze informacje. Rezygnowano z loga producenta i datownika. Zamiast tych akcesoriów częstym dodatkiem był stoper, który pozwalał liczyć dystans. Znakiem rozpoznawczym zegarków lotniczych była również mocno odstająca koronka dla lepszego regulowania czasu w rękawicach lotniczych.

Nauka wymusiła pojawienie się ciemnej tarczy i elementów odblaskowych

Naukowcy od wielu lat wiedzieli, że ludzkie oko doskonale reaguje na kontrastowe barwy. W związku z tym pierwsze zegarki lotnicze charakteryzowały się ciemną tarczą, na której kontrastowały białe cyfry i wskazówki. Dodatkowo były one wyposażone w substancje o działaniu odblaskowym, przez co z łatwością można było odczytać wskazania również po zmroku. Takie cechy zachowało szereg modeli współczesnych czasomierzy dla pilotów.

Samolot Mustang

Zegarki lotnicze ze Szwajcarii

Pojęcie działania czegoś, jak w szwajcarskim zegarku przetrwało w mowie potocznej do dziś. Dlatego żadnym zaskoczeniem nie powinien być fakt, że w tym kraju powstają wyjątkowe czasomierze marki Alpina. Jedna z niewielu obecnie niezależnych manufaktur zegarków lotniczych, która produkuje wszystkie podzespoły od początku do końca sama. Jej propozycje łamią ustalone przez lata konwencje i są raczej skierowane do osób zainteresowanych stylistyką zegarków lotniczych, gdzie czytelność i funkcjonalność schodzi na dalszy plan. Jednak swoim wyglądem oraz precyzją wykonania mogą zachwycać i pozwalają poczuć się niczym pilot latającej maszyny.

Wielka Brytania lot samolotem

Do dzisiaj zegarki lotnicze cieszą się sporą popularnością

Chociaż aktualnie żyjemy w świecie przepełnionym cyfrowymi rozwiązaniami, to klasyczne zegarki lotnicze cieszą się dużym zainteresowaniem. Przede wszystkim nadal są wybierane przez pilotów ze względu na swoje walory funkcjonalne. Jednak są one jednocześnie bardzo klasycznie zaprojektowane, a to również podoba się pozostałym klientom. Taki czasomierz na nadgarstku to ciekawy dodatek dla wielu stylizacji.

Czytaj dalej