Gadżety: Toucan Eye pomoże osobom niedowidzącym i niewidomym

21 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Toucan Eye oczy
Źródło: Pexels.com

Gadżety poza aspektami rozrywkowymi mogą zmieniać czyjeś życie. Takim rozwiązaniem jest polski produkt Toucan Eye.

Poruszanie się ludzi, którzy mają znaczne problemy ze wzrokiem to ogromne wyzwanie. W każdym większym mieście ilość informacji, jakie możemy przyswoić przy pomocy wzroku, jest momentami przytłaczająca. Ludzie, którzy borykają się z niepełnosprawnością z powodu uszkodzenia wzroku, zmagają się z dużym niedoborem informacji. Trudno przeczytać odjazd autobusu, dowiedzieć się, jakie pozycje znajdują się na karcie dań. Aktualnie bez pomocy osoby towarzyszącej ludziom niedowidzącym i niewidomym trudniej odnaleźć się w aktywnym życiu społecznym. Dzięki Toucan Eye, czyli polskim gadżecie, może się to zmienić. Początek projektu wydaje się bardzo obiecujący, a pomysłodawcy już zapowiedzieli stworzenie kolejnych narzędzi ułatwiających funkcjonowanie ludziom starszym i niepełnosprawnym.

Restauracja karta dań asystent

Gadżet z kamerą i bezprzewodową słuchawką

Polski startup Toucan System z Gdańska wspólnie z Polskim Związkiem Osób Niewidomych opracował Toucan Eye. Urządzenie pomaga monitorować najbliższe otoczenie ludzi z problemami ze wzrokiem i przy pomocy informacji głosowych opisuje, co widzi. Ze względu na dużą ilość informacji, możemy wybrać obszar, który powinien opisać Toucan Eye. Ten gadżet pomoże zaktywizować ludzi, którzy potrzebują wsparcia w postrzeganiu świata. Kompaktowe urządzenie zawiera słuchawkę douszną z kamerą wraz z modułem stresującym wielkości telefonu komórkowego. Dzięki temu to funkcjonalne rozwiązanie w dyskretny sposób pomaga każdego dnia.

Sztuczna inteligencja to przyszłość wsparcia

Aktualnie trudno wyobrazić sobie, żeby gadżety odeszły od sztucznej inteligencji. Miniaturyzacja procesorów, kamer i głośników sprawia, że wszelkiego rodzaju asystenci mogą służyć wsparciem w różnych sytuacjach. W przypadku Toucan Eye jesteśmy świadkami przełomowego momentu we wsparciu osób niewidomych i niedowidzących. Dodatkowo firma Toucan System zapowiedziała zbudowanie asystenta, który przez lepszą rozbudowę sztucznej inteligencji wspomoże ludzi starszych w kontaktach międzyludzkich oraz w dbaniu o zdrowie. Takie rozwiązanie sprawia, że rozwój gadżetów, to coś więcej niż rozrywka. To również doskonałe pole do działania do tworzenia rzeczy zmieniających życie osób niepełnosprawnych. Obserwowanie tych trendów to również fascynująca przygoda, ponieważ ludzkość potrafi coraz lepiej radzić sobie z problemami dnia codziennego.

Czytaj dalej