Następny lot w kosmos już dzisiaj! Zobacz transmisję live!

20 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Blue Origin Jeff Bezos
Źródło: Bloomberg

Kosmos to w tym miesiącu bardzo popularny kierunek wycieczek. Coraz częściej spoglądamy w niebo i chyba należy się do tego przyzwyczajać.

Dzisiaj ludzkość jest świadkiem historycznego wydarzenia, ponieważ najbogatszy człowiek na świecie, razem z pasażerami poleci w kosmos. Jeff Bezos, pomysłodawca giganta o nazwie Amazon, dzięki swojej kosmicznej spółce Blue Origin wzbije się w przestrzeń kosmiczną i rozpocznie drugi rozdział w kosmicznych podróżach. Pierwszy realny krok w tę stronę dla wielu obserwatorów zrobił Richard Branson i jego firma Virgin Galactic. Pozostaje jeszcze poczekać na Elona Muska i jego efekty współpracy z firmą Boeing.

Historyczna data dla rozwoju ludzkości

Wydaje się, że termin lotu firmy Jeffa Bezosa jest wybrany bardzo starannie, ponieważ w 1969 roku, 20 lipca ludzkość po raz pierwszy poleciała na Księżyc. To wyjątkowe wydarzenie przeszło do historii i dla wielu ludzi zapisało się złotymi zgłoskami w dziejach kosmonautyki. Oczywiście istnieje grupa ludzi, która uważa ten sukces ludzkości za sfingowaną mistyfikację, jednak to temat na zupełnie inny artykuł. Z punktu widzenia dzisiejszego wydarzenia mamy również trzy inne uroczystości. Po pierwsze w ten sposób jako cywilizacja wykonujemy następny historyczny krok w stronę popularniejszych podróży kosmicznych. Po drugie w kosmosie znajdzie się najstarszy astronauta: 82-letnia Wally Funk, pionierka lotów załogowych z lat 60. W jednym pojeździe o nazwie New Shepard zasiądzie jednocześnie najmłodszy astronauta: Holender Oliver Daeman, student w wieku 18 lat. Zastępuje on pierwotnego zwycięzcę licytacji biletu, który rzekomo musiał zrezygnować z lotu. Przekazał bilet o wartości 28 mln USD właśnie Oliverowi. Poza tymi wyjątkowymi postaciami w statku zasiądzie Jeff Bezos i jego brat Mark Bezos.

Amazon Jeff Bezos praca

Przekroczona linia Karamana - umowna granica kosmosu

W tym miesiącu, dokładnie 11 lipca 2021 roku, Richard Branson wspólnie z innymi członkami załogi statku VSS Unity firmy Virgin Galactic wzbił się na wysokość 88 km nad powierzchnią Ziemi. NASA uznaję tę odległość, jako granicę kosmosu, dlatego wielu ekspertów podkreśla, że Branson jest pierwszym miliarderem, który poleciał w kosmos statkiem niemal własnej konstrukcji. Jednak wokół tego lotu pojawiły się kontrowersje, ponieważ w niektórych kręgach naukowych linia Karamana uznawana jest za granicę kosmosu i znajduje się ona 100 km nad Ziemią. Więc jeśli jesteśmy zwolennikami tego postrzegania faktów, to z logicznego punktu widzenia, Jeff Bezos będzie pierwszym najbogatszym człowiekiem w kosmosie. Co ciekawe nie jest to pierwszy historyczny lot o walorach, które możemy określić, jako turystyczne. 20 lat temu Dennis Tito, był pierwszą osobą, która odbyła taki lot o znamionach turystycznych, teraz loty mają odbywać się w dużej skali. I ma je oferować coraz więcej firm.

Czytaj dalej