Nauka pracuje nad nieśmiertelnością do 2045 roku!

20 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Robot Android do 2045 roku
Źródło: Pixabay.com

Ludzkość od wielu tysięcy lat zastanawia się, jak osiągnąć nieśmiertelność. Eksperci uważają, że przynajmniej teoretycznie uda się to do 2045 roku!

Wydaje się, że czasu nie można oszukać, ponieważ dotyka on każdego i jest sprawiedliwy, ponieważ wszyscy umrzemy. Jednak futuryści uważają, że może się to zmienić już do 2045 roku, kiedy ludzie osiągną nieśmiertelność. Aktualnie jednym z największych problemów związanych z przedłużeniem naszego życia jest ciało człowieka. Niestety starzeje się ono chronologicznie, czyli z upływem lat oraz biologicznie. Wiek biologiczny jest nieco inny, ponieważ człowiek z 35 latami na karku, może mieć ciało w wieku 50 lat. Taki stan zależy między innymi od tego, jak dbamy o swój organizm. Dodatkowo na długość życia mają również wpływ czynniki środowiskowe, ponieważ zanieczyszczenie powietrza również nieco skraca naszą obecność na Ziemi.

Nauka bada, czym jest nieśmiertelność

Choć wydaje się to pytaniem z pogranicza etyki, filozofii i religii nauka zastanawia się nad tym, czym jest życie. Aktualnie trwają pracę nad skopiowaniem zawartości ludzkiego mózgu na nośniki zewnętrzne. Spekuluje się, że umieszczenie informacji zakodowanych w głowie w chmurze, pozwoli to, przynajmniej w teorii na przeniesienie tożsamości na dowolne urządzenie, czy androida. Niestety nauka na ten moment nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czym jest świadomość. Nie wiemy, czy zachowa się ona po przeniesieniu danych z umysłu do chmury. Jeśli się tak nie stanie, powstanie jedynie nasza kopia, a to mocno podważa sukces uzyskania nieśmiertelności.

Sztuczna ręka robotyka

Organy z drukarki i elektroniczna skóra

Aktualnie dużo bardziej realne wydaje się samo wydłużenie ludzkiego życia poprzez lepszą opiekę medyczną. Już dzisiaj bardzo odważnie mówi się o drukowaniu organów z drukarek 3D, na niemal przemysłową skalę. W tej sytuacji wiele chorób może być niemal usuniętych z naszego życia. Obecnie przeszczepy nerek, wątroby i innych organów wiążą się z zabraniem ich z jednego człowieka i przekazaniem ich drugiej osobie. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem są genetyczni bliźniacy, dobra wola dawców, którzy chcą pomóc lub decyzja o użyciu organów ludzi w śpiączkach lub po wypadkach.

Stworzenie prototypu elektronicznej skóry to nowość. Nie do końca wiadomo, do czego można jej użyć. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, dokładnie z Uniwersytetu Stanford stworzyli bardzo małe tranzystory, które wiążą się z Prawem Moore'a. Otwierają one drogę do opracowania elektronicznej skóry. Muszą one być na tyle niewielkie, że będą wręcz przezroczyste.

Czytaj dalej