Europa z lewitującymi pociągami! Wszystko dzięki Polsce!

20 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Nevomo we Włoszech
Źródło: Nevomo

Polskie Koleje Państwowe - instytucja, która wzbudza uśmiech, może niedługo się zmienić. Europa zaczyna korzystać z polskiej technologii.

Szacuje się, że transport kolejowy odegra w przyszłości jeszcze większą rolę niż obecnie. Wszystko za sprawą między innymi dużo bardziej ekologicznego charakteru, gęstej sieci połączeń oraz nowatorskiej technologii z Polski. Dzięki niej pociągi w całej Europie mogą przyspieszyć nawet o 75%! Czy to oznacza, że Polskie Koleje Państwowe wreszcie będą punktualne i szybkie? Na tę chwilę trudno powiedzieć, wiadomo jednak już teraz, że do zastosowania lewitujących składów kolejowych można wykorzystać aktualną infrastrukturę. W tej sytuacji sprawa wydaje się dużo łatwiejsza, niż może się wydawać.

Europa stawia na kolej!

Być może ktoś jeszcze pamięta hasło słynnej kampanii: Tiry na tory! Tak starano się wypromować bardziej ekologiczne podejście do transportu. Jednocześnie Europa, jako kontynent staje się powoli zbyt mała, ponieważ zaczyna brakować miejsca do zbudowania odpowiedniej infrastruktury dla transportu ciężarowego i samochodowego. W szczególności dotyczy to najnowszych pomysłów ze strony Unii Europejskiej, która naciska na promowanie elektromobilności. Jednak nie do końca wiadomo, jak owy pomysł ma być zrealizowany, ponieważ według różnych szacunków brakuje obecnie optymalnej wydajności elektrowni do sprostania zapotrzebowania na energię elektryczną, jeśli Europejczycy wsiądą do elektryków. Po drugie nie ma wystarczająco gęstej sieci ładowarek, więc nie można wyjechać elektrykiem w dalszą trasę. W tej sytuacji zostaje podróż transportem zbiorowym. Gdy spora grupa ludzi zmieni upodobania, co do środka komunikacji, potrzebne jest nowe podejście o dużo większej efektywności działania.

Unia Europejska Państwa Polska Niemcy

Spółka Nevomo wybawieniem dla Europy?

Aktualnie wydaje się, że remedium na całe zło może być spółka Nevomo, która zasłynęła na świecie ze stworzenia najlepszego projektu pojazdu o nazwie Hyperloop. Czyli formy pociągu, który ma jeździć w tunelach próżniowych wymyślonych przez Elona Muska. Zanim do tego dojdzie w poniedziałek włoskie koleje Rete Ferroviaria Italiana, podpiszą z polską spółką umowę o współpracy. W ramach tego dokumentu powstanie tor testowy dla lewitujących pociągów, które korzystają z technologii magrail (w odróżnieniu od hyperloopa) będzie kompatybilna z konwencjonalnym systemem kolejowym i umożliwi modernizację kolei konwencjonalnej i dużych prędkości. W efekcie szacuje się 75-proc. wzrost prędkości przejazdów pojazdów typu magrail w stosunku do klasycznych pociągów, i to bez konieczności budowy nowej infrastruktury. Pilotażowy pociąg na włoskich torach będzie testowany w Bolonii San Donato.

Czytaj dalej