Elon Musk planuje zbudować tunele do transportu! Ale to już było

20 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
The Boring Company tunele w USA
Źródło: Pixabay.com

Elon Musk jest wizjonerem i człowiekiem o dużej cierpliwości do swoich pomysłów. Okazuje się, że jego firma The Boring Company nadal chce kopać tunele.

Ludzkość szuka rozwiązania na coraz bardziej przepełnione drogi, ponieważ zapotrzebowanie na dobra materialne nadal wzrasta, a efektywność transportu powoli przestaje nadążać. W związku z tym pojawiają się różne koncepcje na to, jak sobie z tym radzić. Jednym z rozwiązań mają być podziemne tunele do transportu towarów. Z kolei polska firma Nevomo, chce wybudować lewitujące pociągi. Każda z tych koncepcji ma szansę na realizację, pytanie czy znajdą się chętni. Aktualnie The Boring Company musi przebić się ze swoimi pomysłami do świadomości inwestorów, ponieważ na razie zainteresowanie jej projektami jest niewielkie.

Miasta przyszłości z wieżowcami i tunelami pod ziemią

Wielu futurystów i wizjonerów dostrzega pewien wspólny element dla najnowszych megamiast. Ludzie będą stłoczeni w bardzo wysokich budynkach z kondygnacjami nad ziemią i pod ziemią. Tam mają znajdować się niemal wszystkie potrzebne do życia usługi, dlatego opuszczanie budynku będzie niemal bezzasadne. Jeśli już pojawi się taka potrzeba, to do transportu dóbr i ludności mają służyć przede wszystkim podziemne tunele. W ten sposób nauka ma przysłużyć się do zwiększonej ochrony środowiska. Z kolei dla rządzących taki układ jest bardzo korzystny, ponieważ w stosunkowo ograniczonej przestrzeni, mogą oni kontrolować ludzi niemal w 100%. Choć aktualnie takie przedstawienie przyszłości wydaje się na razie utopią, wizją, która być może jest bardzo odległa, coraz więcej elementów zaczyna pasować do takiej układanki.

Chiny drapacz chmur

Z jednej strony realnie mówi się o przeludnieniu planety i efektywniejszym wykorzystaniu zasobów. Z drugiej coraz głośniej podnoszony jest postulat o dochodzie podstawowym, ponieważ automatyzacja pracy i wzrost liczby ludności nie zapewni wszystkim zatrudnienia na odpowiednim poziomie. Po trzecie wprowadzenie wirtualnych walut do obiegu da administracji państwowej narzędzie do niemal 100% kontroli mieszkańców. Na koniec dążenia niektórych lobbystów do zrezygnowania z produkcji samochodów spalinowych na rzecz elektromobilności oraz wszystkimi jej ograniczeniami. I mamy spore szanse na zrealizowanie tego pomysłu.

The Boring Company zacznie w USA

Najprawdopodobniej pierwsze tunele zbudowane przez The Boring Company powstaną na terenie Stanów Zjednoczonych. Już na koncie pojawił się jeden projekt zlokalizowany w Las Vegas. Jak informuje Bloomberg Las Vegas Convention Center Loop to tunel do przewozu pasażerów z elektrycznymi pojazdami Tesli w środku. Jednak tunel do lepszej organizacji transportu ma być nieco inny, ponieważ jego średnica ma wynosić 6,4 m, a wszelkiego rodzaju ładunki przewozić będą pojazdy elektryczne. Aktualnie nie ma potwierdzonego zleceniodawcy dla tego projektu, choć mówi się o hrabstwie San Bernardino w USA.

Czytaj dalej