Bomba tekstowa na iOS blokuje urządzenie!

20 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Mobile
Hakerzy i brak haseł od Apple
Źródło: Pixabay.com

Od co jakiś czas na rynku pojawia się informacja, że system iOS ma problem z tzw. bombami tekstowymi. Specjalnie opracowany ciąg znaków, który blokuje telefon.

Świat technologii może zaskakiwać i z jednej strony pokazuje, jak wiele możemy osiągnąć, jako ludzie, a z drugiej strony łatwo przekonujemy się, że kilka ruchów wystarczy do zatrzymania jej potencjału. Niestety na każdy system jest idealny, dlatego prędzej, czy później znajdą się specjaliści, którzy znajdą w nim niedociągnięcie. Kiedyś takie osoby określały siebie, jako haker. Dzisiaj można mówić bardziej o cyberprzestępczości. Jakiś czas temu na stronie pojawił się materiał o tym, iż Apple przyznaje się do tego, że jego aktualne produkty w niektórych aspektach nie powinny spełnić standardów jakości firmy. Być może taka bomba tekstowa to kolejny przykład.

Czym jest bomba tekstowa na smartfony?

Nie od dzisiaj wiadomo, że niemal każde urządzenie można zhakować zdalnie. W przypadku smartfona jest to stosunkowo łatwe, a do tego może posłużyć tak zwana bomba tekstowa. To określony z góry ciąg znaków, który po wyświetleniu w różnego rodzaju komunikatorach, może spowodować trwałe lub czasowe uszkodzenie telefonu. Najczęściej ten problem dotyka głównie użytkowników telefonów z systemem iOS, dlatego wszelkie informacje związane z tego rodzaju niedociągnięciami, powinny wzmagać czujność użytkowników jabłuszek. Ostatnia tego rodzaju sytuacja zdarzyła się w 2020 roku, gdy na iOS 13 pojawiła się bomba tekstowa z wykorzystaniem flagi Włoch oraz kilku słów z języka Sindhi. Po otrzymaniu tego określonego ciągu znaków smartfon przestawał działać.

Apple

Problem na iOS powrócił!

Po nieco ponad roku od ostatniej bomby tekstowej na telefony marki Apple, na rynku pojawił się kolejny mały szkodnik. Mowa tutaj o specyficznym ciągu znaków sieci Wi-Fi, która blokuje smartfona. Aby się tak stało nazwa sieci, musi nazywać się: %p%s%s%s%s%n. Wtedy po wpisaniu tego ciągu znaków do urządzenia, sieć przestaje być aktywna, a urządzenie nie będzie odbierać innych bezprzewodowych hotspotów. Niestety w tym przypadku zresetowanie smartfona nic nie da. Na szczęście jest rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku trzeba wyzerować wszelkie ustawienia dotyczące sieci.

Takie przykłady pokazują dobitnie, jak trzeba być ostrożnym w Internecie. Dlatego klikanie na każde powiadomienie to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie. W sytuacji z poprzedniego roku informację tekstową w języku Sindhi mógł dostać każdy, ponieważ pojawiała się ona jako SMS, wiadomość na Telegramie, czy Whatsapp. Takie zdarzenia uświadamiają, jak łatwo możemy zostać zhakowani niemal w dowolnym momencie.

Czytaj dalej