Apple i komputery Mac narażone na ataki wirusów! Sytuacja jest poważna!

20 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Apple aktualizacja iphone
Źródło: Pexels.com

Sprzęt firmy Apple powszechnie uważany jest za bezpieczny, jednak także i on ma problemy z wirusami. Okazuje się, że firma z Kalifornii jest zaniepokojona.

Wokół Apple zaczynają zbierać się kolejne małe problemy, które mogą mieć wpływ na postrzeganie marki. Kilka dni temu pisaliśmy między innymi o lukach w poziomie zabezpieczeń w App Store, dlatego firma była zmuszona do usunięcia ponad miliona aplikacji, ponieważ stanowiły one niebezpieczeństwo dla prywatności użytkowników. Wokół tej sprawy toczy się kilka procesów, między innymi z Komisją Unii Europejskiej, jako złamanie zasad konkurencyjności, ponieważ na urządzenia z systemem iOS, można zainstalować jedynie aplikacje z App Store. Dodatkowo osobny proces przeciwko dziecku Steve'a Jobsa wytoczyło studio Epic Games. Żądają oni pozwolenia na dystrybucję swoich produktów poza App Store, jednak z przeznaczeniem na urządzenia z iOS.

Podczas kolejnego etapu procesu sądowego, jedna z najważniejszych osób w Apple podzieliła się swoją opinią na temat standardów zabezpieczeń w aktualnych modelach komputerów Mac. Okazuje się, że sytuacja jest całkiem poważna i koncern technologiczny pracuje nad rozwiązaniami problemu, aby użytkownicy sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka utrzymali zaufanie do firmy.

Craig Federighi - zabezpieczenia są poniżej standardów Apple

W systemie macOS kilka sklepów może obsługiwać aplikacje, natomiast iOS na urządzeniach mobilnych, może korzystać wyłącznie z App Store. Według Craiga Federighi w tym tkwi cały problem, ponieważ dostęp do innych aplikacji niż tych spoza App Store tworzy większy problem z wirusami. Członek zarządu Apple przyznał, że obecna liczba wirusów, które mogą potencjalnie zaatakować urządzenia z systemem macOS, jest poniżej standardów firmy. Nie poznaliśmy propozycji rozwiązania tego problemu, jednak możemy przypuszczać, że kolejne aktualizacje systemu będą miały lepsze zabezpieczenia.

Apple

W 100% bezpieczny system nie istnieje

Na przykładzie opisywanych największych ataków hakerskich w historii, można przypuszczać, że stworzenie w 100% bezpiecznego systemu, który chroni użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem, jest niemożliwe. Przede wszystkim, dlatego, iż pojedynek pomiędzy hakerami i twórcami zabezpieczeń trwa już od dekad i zawsze znajdzie się taka osoba, która potrafi złamać zabezpieczenia. Bardzo dobrymi przykładami na to, jak milionowe budżety na zabezpieczenia okazały się zbyt słabe, są ataki na Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i NASA.

Czytaj dalej