Sprzęt: Wzrasta zainteresowanie komputerami kwantowymi na świecie

20 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Komputery kwantowe Polska
Źródło: Pexels.com

Sprzęt komputerowy w ostatnich kilku latach przeżywa rozkwit. Największą zmianą są komputery kwantowe, które mają nowe zastosowania.

Okazuje się, że w rozwój komputerów kwantowych zaangażowany jest niemal cały naukowy świat. Również Polacy pracują nad kilkoma udoskonaleniami, które pozwolą na jeszcze wydajniejszą pracę całego układu. W tym miejscu warto przypomnieć, że tradycyjne komputery do obliczania używają systemu binarnego, który składa się z zer i jedynek. Natomiast komputery kwantowe są na zupełnie innym poziomie, gdyż korzystają z kubitów. Maszyna może korzystać z tych dwóch zasobów jednocześnie, profesjonalnie nazywa się to superpozycją. Skutkiem takiej zmiany jest ogromny wzrost mocy obliczeniowej komputera.

Sprzęt potrzebuje pracy w warunkach zera bezwzględnego

Choć komputery kwantowe cieszą się sporym zainteresowaniem naukowców, ten sprzęt ma aktualnie swoje ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim środowiska pracy, gdyż do wydajnego funkcjonowania komputer kwantowy potrzebuje zera bezwzględnego. Jest to temperatura - 273 stopni Celsjusza. Wydaje się, że tak rygorystyczne warunki pracy będą dużą przeszkodą w rozwoju tego sprzętu, jednak to tylko uprzedzenia. Doskonałym przykładem uporania się z tym problemem są Chiny, które wyrastają na lidera komputerów kwantowych.

Dane w internecie widoczne z komputera

Chiny - światowy lider komputerów kwantowych

Jeszcze kilka lat temu, gdy chodziło o palmę pierwszeństwa w technologiach IT na świecie, w tym miejscu należało wpisać Stany Zjednoczone. Jednak obecnie są to Chiny, ponieważ mają do swojej dyspozycji ponad cztery i pół tysiąca (!) kilometrów komunikacyjnej sieci kwantowej. Dodatkowo sieć składa się z 700 punktów, które korzystają z możliwości dwóch satelit i ponad dwóch tysięcy kilometrów światłowodów.

Jakie zastosowania przewidziano dla komputerów kwantowych?

Tego rodzaju sprzęt ma ogromne możliwości obliczeniowe, dlatego jeśli stanie się bardziej powszechny z pewnością zrewolucjonizuje komunikację. Aktualnie wykorzystuje się komputery kwantowe do symulowania różnych zjawisk, głównie na rynkach finansowych. Zainteresowane są nimi również podmioty z sektora ochrony zdrowia, oraz cały sektor naukowy. Na początku tekstu wspomnieliśmy o udziale Polaków w rozwoju tej technologii. Projekt TEAM-NET prof. Marka Kusia ma pomóc w zoptymalizowaniu procesu obliczeniowego kubitów, aby komputery działały jeszcze sprawniej.

Nauka myśli kontrola maszyn

Czytaj dalej