Rosja opuści ISS od 2025 roku. Powstanie nowa stacja za 6 mld USD!

20 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Astronauta podróże kosmos planety
Źródło: Pexels.com

Nauka ma nowe wyzwanie. Inżynierowie zbudują nową stację kosmiczną, a Rosja opuści moduł ISS od 2025 r.

Gdy myślimy o kosmicznych technologiach, możemy na chwilę zapomnieć o zwykłym procesie starzenia, który dotyka każdego i wszystkich. Okazuje się, że również w przestrzeni kosmicznej następuje stopniowe degradowanie się kolejnych podzespołów. Zdają sobie z tego sprawę rosyjscy astronauci, dlatego tamtejsza agencja Roskosmos poinformowała, że opuszcza swój moduł MIędzynarodowej Stacji Kosmicznej od 2025 roku.

Powodem zmian jest rosnąca liczba awarii

Rosyjska agencja kosmiczna poinformowała, że w używanym przez rosyjskich astronautów module dochodzi do coraz większej liczby awarii, które trudniej naprawiać. Największe kłopoty są między innymi z instalacją tlenową i klimatyzacją. Dlatego podjęto decyzje o opuszczeniu swojej części od 2025 roku. Co wzamian? Nauka ma już odpowiedź, ponieważ w kosmosie powstanie nowy obiekt.

Kosmos nauka astronomia ziemia

Nauka pozwala na zbudowanie nowej, lepszej stacji kosmicznej

Roskosmos zapowiedział, że od 2025 roku ruszą pracę nad budową nowej stacji kosmicznej, której koszt oszacowano na 5-6 mld USD. Ma ona powstać do 2030 roku, a pierwsze prace konstrukcyjne na Ziemi ruszyły już w 2010 roku. To nowe wyzwanie dla świata nauki, jednak do dyspozycji jest szereg wniosków, z których należy mądrze skorzystać. Plany Rosjan są ambitne, ponieważ zapowiedziany jest szereg udoskonaleń. Mają one poprawić efektywność pracy astronautów oraz pomóc w następnych krokach w podboju kosmosu.

Kompleks transportowo-energetyczny na orbicie Ziemi

Holistyczne podejście Rosjan do budowy nowej stacji kosmicznej zakłada między innymi zbudowanie gotowego kompleksu transportowo-energetycznego. To w nim ma dochodzić do przeładunków i załadunków tuż przed dalszymi lotami w kosmos. Na pokładzie nowej stacji kosmicznej ma znaleźć się między innymi reaktor atomowy. Aktualnie nie do końca wiadomo, co stanie się z aktualnym modułem zamieszkiwanym przez Rosjan w ISS. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Kosmos astronomia czarna materia

Plan na podróże kosmiczne wrócił do łask?

W ostatnich kilku latach obserwujemy zwiększone zainteresowanie kosmosem. Po wielu latach stagnacji ponownie mówi się o wyprawie załogowej na Księżyc, a w planach jest wysłanie człowieka na Marsa. Zapowiedziane przez Rosjan inwestycje w nowoczesną stację kosmiczną wskazują, że legendarny podbój kosmosu nabiera na nowo rozpędu. W przeciwnym razie, jaki jest sens inwestowania 6 mld USD w projekt bez przyszłości?

Czytaj dalej