Stany Zjednoczone oskarżają Chiny! Co z tego wyniknie?!

19 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
chińska flaga i hakerzy w USA
Źródło: Pixabay.com

W ostatnim czasie głośno było między innymi o hakerach z Rosji. Jednak Stany Zjednoczone uważają, że Microsoft zaatakowały Chiny. Czy to oznacza sankcje?

W ostatnich kilku miesiącach, gdy pojawiały się newsy na temat hakerów, czy jak współcześnie się mówi cyberprzestępców, najczęściej dotyczyły one przede wszystkim Rosji. Jednak trzeba pamiętać, że nie tylko ten rejon świata słynie z dobrze zorganizowanych i wyszkolonych grup, które potrafią wyrządzić sporo szkód w cyfrowym świecie. Takim potężnym ośrodkiem szpiegostwa przemysłowego, nie do końca legalnych działań w sieci są również Chiny. O cyberprzestępcach z Państwa Środka było nieco ciszej, ale Stany Zjednoczone postanowiły arenę międzynarodową poinformować, że za atakiem hakerskim ze stycznia bieżącego roku prawdopodobnie stoją specjaliści z Chin.

Chiny szpiegują i kradną na wielką skalę?

Chiny należą obecnie do jednych z najpotężniejszych państw na świecie, chociaż zdaniem niektórych ekspertów, są one obecnie numerem jeden na Ziemi. Swoją pozycję wypracowały przez ponad trzydzieści lat pracy, bardzo intensywnej i dobrze zaplanowanej. Oczywiście bardzo pomocne w tym zakresie okazały się również fabryki, które były skutkiem niskich kosztów pracy. Dostęp do technologii z państw szeroko rozumianego Zachodu w połączeniu z innymi działaniami na tle gospodarczym, ostatecznie dały Chinom szanse na wyrównanie, a nawet być może wyprzedzenie cywilizacji łacińskiej. Jednym z najpopularniejszych mechanizmów pozyskiwania najbardziej zaawansowanych technologii przez władze Państwa Środka ma być szpiegostwo gospodarcze na szeroką skalę. Przypuszcza się, że kopiowanie technologii dotyczy przede wszystkim sektora militarnego. Co ciekawe nikt nie wie, jaki potencjał wojskowy ma obecnie armia Chin, ponieważ nie uczestniczyła ona w żadnym większym konflikcie w ostatnim czasie i oby tak zostało.

Chiny drapacz chmur

Stany Zjednoczone wskazują na Chiny

Na początku roku Microsoft padł ofiarą hakerskiego ataku. Ucierpiała przede wszystkim poczta Microsoft Exchange, jednak początkowo sprawców nie udało się w stu procentach potwierdzić. Jednak administracja aktualnego prezydenta Stanów Zjednoczonych poinformowała, że rozpoznała odważny i zarazem charakterystyczny system działania chińskich cyberprzestępców. W tym całym wątku trzeba przeznaczyć również kilka zdań Unii Europejskiej, ponieważ dwadzieścia siedem państw członkowskich uważa, że mogło być ofiarą hakerów z Pekinu. Czy tak w rzeczywistości było? Z pewnością każdą sprawę należy zbadać indywidualnie. Pewne jest to, że Joe Biden domaga się sankcji nałożonych na Chiny za takie postępowanie. Niestety dla Bidena prawdopodobnie takie postępowanie nie nastąpi, ponieważ ten rejon Azji ma zbyt wiele wpływów i jest zbyt ważny, aby podejmować z nim nadmierne dyplomatyczne decyzje o charakterze opresji ekonomicznej ze strony Zachodu. Powód jest bardzo prosty, to większość świata znajduje się pod ekonomiczną lub polityczną presją Chin.

Czytaj dalej