Złodzieje mogą przejąć Twój numer telefonu! Smartfon w niebezpieczeństwie

19 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Mobile
Cyberbezpieczeństwo kart SIM
Źródło: Pixabay.com

Bezpieczeństwo danych osobowych jest bardzo ważne. Ludzie chcą czuć się pewnie w tej sytuacji, jednak okazuje się, że smartfon można łatwo przejąć!

Żyjemy w pewnym świecie paradoksu, ponieważ z jednej strony dopuszczamy istnienie cyberprzestępczości, wiemy, że bezpieczeństwo w Internecie i prawo do prywatności są bardzo złudne. Jednak, gdy dochodzi do przejęcia ważnych dla nas danych, czujemy oburzenie. Zdenerwowani mogą poczuć się klienci jeden z sieci komórkowej w Polsce. Jak informuje portal Niebezpiecznik.pl w bardzo łatwy sposób możemy zduplikować czyjś numer telefonu wraz z jego kontaktami oraz innymi przywilejami, jakie daje ta część danych.

Smartfon to wygoda, ale też zagrożenie!

Człowiek z natury jest pragmatyczny i delikatnie leniwy, dlatego bardzo szybko przyzwyczajamy się do rzeczy, które dzieją się wokół nas. Niestety świat nie jest idealny, ponieważ brakuje rozwiązań w stu procentach bezpiecznych. O zagrożeniach często nie myślimy, ponieważ skupiamy się na pozytywnych stronach. Z jednej strony jest to bardzo dobre, ponieważ pozwala zachować nam zdrowie psychiczne. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że są rozwiązania, które mogą być zagrożeniem dla naszej prywatności. Mowa tutaj o smartfonach, które dla wielu osób są nieodłącznym elementem codzienności. Z radością korzystamy z ich wielu funkcji, łącząc je z kartami kredytowymi, kontami w banku i innymi usługami. Jest to bardzo wygodne i potrzebne, ale może być zagrożeniem. Szczególnie jeśli w systemie jest błąd.

Realme GT

Z łatwością można przejąć kartę SIM

Aktualnie numery telefonu służą, jako jeden z elementów zabezpieczenia dla wielu usług. Od konta Google przez bankowość internetową. Nie spodziewamy się, że łatwo można skopiować naszą kartę SIM wraz z numerem telefonu. Okazuje się jednak, że przez prawdopodobny błąd w systemie jednego z operatorów sieci komórkowej, można przejąć niemal dowolną kartę SIM niemal bez wychodzenia z domu. Jak podaje portal Niebezpiecznik. pl „Ukradliśmy” komuś numer telefonu. Chociaż nie powinno to być możliwe — udało się. Zadzwoniliśmy na infolinię T-Mobile, podaliśmy pesel ofiary i numer seryjny kupionego za parę złotych, niezarejestrowanego startera.” - czytamy na Niebezpiecznik.pl. Udało się wyrobić duplikat karty. Nie była potrzebna wizyta w salonie, nie wymagano też podawania haseł czy danych z dowodu osobistego. Nie wiadomo, czy podobna luka występuje również w przypadku abonamentu. Sprawa jest bardzo niepokojąca i powinna skłonić użytkowników sieci T-Mobile, czy na pewno warto mieć podpiętą kartę SIM do niektórych usług.

Czytaj dalej