Nauka zmienia wojsko w grę komputerową? Kolejne podobieństwo już jest!

19 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Światłowód w mundurze sił specjalnych
Źródło: Pixabay.com

Oszacowanie, ile jest warte życie człowieka, wydaje się trudne, ponieważ dla wielu ludzi, jest ono po prostu bezcenne. W wojsku działa to nieco inaczej.

Żołnierz od wielu tysięcy lat dla osób zarządzających państwem, jest bardziej narzędziem do realizacji celu, niż żywym człowiekiem. Oczywiście podczas przemówień o bohaterskich czynach kreuje się piękną narrację, jednak już w czasach starożytnych liczyły się podboje i zwycięstwa. Ich koszt bardzo często miał mniejsze znaczenie. Po wielu tysiącach lat podejście do wojskowości, strategii militarnej i roli człowieka w całym procesie nieco się zmieniło. Po pierwsze liczba aktywnych żołnierzy w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, jest ograniczona. Po drugie żołnierz korzysta z drogiego sprzętu. Jeśli straci życie, technologia i inne zasoby mogą trafić w ręce wroga, a jednostka bojowa, w której służył traci nieznacznie swoją zdolność bojową, do czasu, gdy na to miejsce przyjdzie inny żołnierz. Dlatego nawet w wojsku ekonomia zaczyna odgrywać kluczową rolę.

Nauka chce prowadzić wojnę zdalnie

Wojsko wspólnie z naukowcami robi wszystko, aby jak najbardziej chronić życie żołnierza. Armia Stanów Zjednoczonych mocno stawia na roboty, w tym przede wszystkim drony, które pełnią różne role. Od kwestii zwiadowczych po te odpowiedzialne za transport, a nawet usuwanie niebezpiecznych ładunków wybuchowych. Coraz częściej obecność człowieka na polu bitwy wydaje się niepotrzebna. Może on być setki lub tysiące kilometrów od działań wojennych i mieć na nie wpływ. W tej kwestii koniecznie należy wspomnieć również o roli Internetu, ponieważ konflikt pomiędzy państwami nie musi oznaczać bezpośredniej wymiany ognia. Teraz doskonałą bronią do walki są cyberataki, które mogą zatrzymać lub zniszczyć całą infrastrukturę wroga bez jednego wystrzału. Trzecim aspektem jest ekonomia i odpowiedni wpływ na gospodarkę tak, aby ją osłabić lub wzmocnić.

Chiny Azja wojsko armia nauka

Stany Zjednoczone zamontują światłowody

Jednak prowadzenie działań wojennych, czy pokojowych akcji ratunkowych, także w tak zaawansowanym uniwersum, jak Gwiezdne Wojny, nie mogło odbyć się bez udziału człowieka lub innych istot żywych. Dlatego zainteresowanie życiem żołnierzy wydaje się zrozumiałe. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali nowoczesny światłowód, który ma być wszywany w mundur. Jego głównym zadaniem jest przekazywanie informacji do sztabu w czasie rzeczywistym. W ten sposób dowództwo ma wiedzieć o położeniu wszystkich żołnierzy oraz ich stanie zdrowia. Można porównać to do "paska życia" postaci w grze komputerowej. Sama technologia ma wejść do powszechnego użytku w wojsku prawdopodobnie za kilka lat.

Czytaj dalej