Sprzęt komputerowy znowu podrożeje! Wszystkiemu winni są artyści!

19 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
komputer laptop windows
Źródło: Pexels.com

Postęp technologii związany z produkcją coraz wydajniejszych systemów, powinien łączyć się z niższą ceną. Niestety za komputery zapłacimy jeszcze więcej!

W 2020 roku ludzkość była świadkiem problemów z dystrybucją podzespołów do komputerów. Głównie towarem deficytowym były karty graficzne, chipy i dyski komputerowe. Od tego czasu, czyli po ponad roku z przerwami w dostawach, na użytkowników sprzętu komputerowego nałożono następną opłatę. Teoretycznie wszystko w imię lepszej przyszłości oraz uczciwości. Jednak ostatecznie wszystko i tak kończy się wzrostem cen, które obciążają przede wszystkim klientów.

Komputer będzie droższy! Różnica w cenie to nawet kilkadziesiąt złotych

Ktoś powie, że kilkadziesiąt złotych różnicy w cenie bardzo dobrego dysku SSD, to nie powód do napisania artykułu na ten temat. I być może jest w tym sporo racji, jednak ludzie są aktualnie w trudniejszej sytuacji finansowej niż jeszcze dwa lata temu. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę wzrost cen tych podzespołów niezależnie od tego, co wprowadził polski rząd. Wspomniane nawet kilkadziesiąt złotych to nowa propozycja opłaty reprograficznej. To ona odpowiada, za znaczy wzrost cen elektroniki, poza komputerami droższe będą również odtwarzacze Blue Ray, czy drukarki. Jeśli sytuacja z niedoborem sprzętu utrzyma się przez dłuższy czas, być może czekają nas kolejne podwyżki.

Komputer do pracy i korzystania z Internetu

Wszystko dla dobra artystów

Oczywiście opłata reprograficzna to znane przynajmniej od dwudziestu lat zjawisko. Główny zamysł pobierania dodatkowych kwot dla artystów opracował między innymi ZAiKS, ponieważ chciał on chronić twórców przed stratami finansowymi, które wywołuje nielegalny obrót utworami, płytami i filmami. Współcześnie zjawisko kopiowania i nielegalnego pobierania z sieci materiałów objętych prawami autorskimi jest nadal obecne. Jednak prawdopodobnie na zdecydowanie mniejszą skalę. Mimo tego Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opracowało listę produktów, które obejmuje najnowsza opłata reprograficzna. Mają to być urządzenia, które umożliwiają nielegalne kopiowanie twórczości, a wśród nich znalazły się podzespoły do komputerów, czyli między innymi dyski SSD.

Legalne korzystanie z dóbr kultury jest bardzo słuszne i popieramy to, jednak sam sposób wprowadzenia przepisów, ich wpływ na cenę w zasadzie potrzebnych akcesoriów, może budzić kontrowersje. Pamiętajmy, że nadal spora grupa ludzi pracuje zdalnie, potrzebuje do użytku komputerów i nośników danych. Wzrost cen z pewnością nie jest tym, czego oczekują konsumenci, ponieważ sytuacja ekonomiczna na całym świecie jest trudna.

Czytaj dalej