Nauka: Powstała hybryda embrionów małpy i człowieka! Co będzie dalej?

19 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Nauka biologia hybrydy
Źródło: Pexels.com

Nauka od wielu lat chce tworzyć międzygatunkowe hybrydy. Niedawno zrobiono następny krok w tym kierunku. Otwarte pozostają kwestie etyczne i moralne badań.

W takich sytuacjach zawsze pojawia się pytanie o kwestie etyczne, ponieważ naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, a także Chin, dzięki współpracy stworzyli coś, co wywołało burzę w środowisku badaczy. W żywym embrionie udało się połączyć komórki człowieka i małpy. To następny krok w stronę szeregu możliwości, jakie otworzą się przed ludzkością, gdy opanujemy sztukę tworzenia międzygatunkowych hybryd.

Jakie nauka dostrzega szanse?

Trudno wymienić wszystkie korzyści, jakie dawałaby możliwość łączenia ze sobą gatunków. Wyłącznie z punktu widzenia nauki, a także częściowo medycyny, jednym z argumentów za rozwijaniem badań nad takimi rozwiązaniami jest okazja do ratowania ludzkiego życia. W jaki sposób? Na pewno możliwość odtworzenia w organizmie świni ludzkiej wątroby, albo innego organu, to zdaniem naukowców doskonała motywacja do pomocy innym ludziom, którzy wymagają szybkiego przeszczepu. Być może w ten sposób powstanie alternatywa dla tworzenia organów z drukarek 3D lub bezpośrednio z probówek. Jednak nadal do rozważenia pozostają kwestie światopoglądowe. I to one łącznie z aspektami naukowymi stanowią największe wyzwanie dla nauki.

Nauka nadciśnienie genetyka

Po 19 dniach eksperymentu 3 zarodki nadal żyły!

Choć naukowcy wszczepili makakom łącznie 132 embriony, to po dziewiętnastu dniach eksperymentu trzy z nich nadal wykazywały cechy, wskazujące na rozwój. Jednak badacze z Kalifornii oraz Chin zdecydowali się na przerwanie badań. Pozostałe trzy zarodki zostały pozbawione oznak życia. W tym momencie pojawiają się słuszne pytania o etyczność takiego przedsięwzięcia. Część osób uważa, że ludzie powinni powstrzymać się przed takimi eksperymentami. Porównywane jest to do zabawy w Boga, co wzbudza kontrowersje.

Nauka myśli kontrola maszyn

Największe obawy dotyczą ewentualnego kolejnego etapu badań, gdzie naukowcy mogą doprowadzić do dalszego rozwoju zarodka. Jeśli pojawi się układ nerwowy lub inne elementy świadczące o jeszcze bardziej zaawansowanym życiu, wtedy przerywanie takiego wydarzenia wzbudzi jeszcze większe kontrowersje.

Badania nad międzygatunkowymi hybrydami trwają od lat

Naukowcy przez wiele lat bezskutecznie próbują doprowadzić do powstania międzygatunkowej hybrydy. Dotychczas się to nie udało, ponieważ pojawiały się w trakcie eksperymentu komplikacje. W związku z tym zakazany owoc nauki nadal pozostaje na swoim miejscu. Jednak, gdy już opanujemy tę sztukę, otworzą się przed ludzkością wyjątkowe możliwości, które obecnie trudno przewidzieć.

Czytaj dalej