Roboty będą patrolować granicę pomiędzy dwoma Koreami!

18 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Drone nad Koreami
Źródło: Pixabay.com

Spór pomiędzy Koreą Północną i Koreą Południową trwa już wiele dekad. Aktualnie granica tych dwóch państw jest najbardziej strzeżona na świecie. A pojawią się tam roboty!

W wojskowości od wielu lat pracuje się nad wykorzystaniem maszyn do działań bojowych. Pierwsze ślady takich działań mamy już w starożytności. Z czasem postęp technologiczny rozwinął mechanizmy i pozwolił stworzyć urządzenia, które są bliskie perfekcji w rękach człowieka. Dlatego aktualnie różne działy, które wspierają armię w modernizacji sprzętu, pracują nad najnowszymi technologiami. Mają one opierać się na sztucznej inteligencji, ponieważ to ona ma zastąpić żołnierza w podejmowaniu decyzji oraz wyręczaniu w określonych zadaniach. Ze względu na to, że istnieją obszary na świecie, gdzie napięcie pomiędzy dwoma państwami, jest bardzo duże, połączenie działań ludzi i maszyn wydaje się sensowne.

Konflikt na Półwyspie Koreańskim trwa

Choć genezy podziału Półwyspu Koreańskiego należy szukać tuż po zakończeniu II wojny światowej, konsekwencje tych decyzji są widoczne do dzisiaj. Możemy mówić o czymś w rodzaju klinczu dyplomatycznego, ponieważ żadna ze stron nie chce ustąpić ze swojego stanowiska w tej sprawie. W przypadku Korei Południowej sytuacja wygląda dobrze, ponieważ tam prężnie rozwija się gospodarka i kontakty ze Wschodem i Zachodem świata służą jej mieszkańcom. Jednak w Korei Północnej obserwujemy prawdziwy dramat gospodarczy oraz społeczny. Retoryka wojenna oraz nielegalne interesy, między innymi z Chinami pomagają utrzymać reżim Korei Północnej przy władzy. Wszelkiego rodzaju próby unormowania relacji kończą się fiaskiem, dlatego granica pomiędzy tymi dwoma państwami nadal jest potencjalnym miejscem konfliktu zbrojnego.

Agility Robotics

Roboty lekiem na całe zło?

Oczywiście wprowadzenie do powszechnego użytku robotów, które przy wsparciu ludzi wzmocnią bezpieczeństwo na granicy, jest kwestią czasu. Aktualnie DARPA i jedna z chińskich firm złożyły oferty na swój sprzęt. Mają to być roboty, które zajmą się przede wszystkim śledzeniem obiektów, czyli nieuprawnionym ruchem na granicy. Docelowo mają poruszać się one na szynach z prędkościami do 5 m/s. Na razie decyzja o tym, który produkt zostanie wybrany w przetargu, nie zapadła. Na razie w grze jest znany z internetowych filmów robo pies z DARPA oraz produkt z chińskiej firmy Unitree Robotics. Choć wydaje się to rozwiązaniem problemu, bardziej należy mówić o środku zaradczym. Najlepsze byłby mediacje na szczeblu dyplomatycznym.

Czytaj dalej