Koniec wyjazdów w delegację? Firmy podejmują decyzje przez Internet

18 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Lotnisko podróże delegacja
Źródło: Pexels.com

Wyjazdy w delegacje dla wielu firm to była codzienność, jednak od 2020 roku są one marzeniem i luksusem. Czy podróże służbowe powrócą? Firmy decydują przez Internet.

Praca zdalna to aktualnie standard, który jednym bardzo się podoba, a dla innych jest solą w oku. Na szczęście wiele na to wskazuje, że trudny czas jest już za nami i pojawiają się głosy o powrocie do życia niczym w 2019 roku. W związku z tym powraca pytanie, jak można na nowo skorzystać z przywilejów, jakie dają wyjazdy służbowe, czy jest to w ogóle możliwe? Zastanawiają się nad tym między innymi linie lotnicze i widzą poważne zagrożenie, a jest nim Internet.

Ludzkość zaczyna wracać do biur

Poprawa sytuacji na świecie sprawia, że wiele firm zaczyna zachęcać swoich pracowników do powrotu do biura. Przypominamy, że praca zdalna to w większości przypadków było polecenie służbowe, dlatego jesteśmy, jako pracownicy zobowiązani wrócić do wykonywania obowiązków zawodowych stacjonarnie, jeśli są takie możliwości. W tym momencie świat zaczyna się dzielić na zwolenników tradycyjnego sposobu pracy, ponieważ fizyczny kontakt z osobami z zespołu oraz skoncentrowanie się na zadaniu w miejscu pracy, to bardzo korzystne elementy życia zawodowego. Istnieje też druga grupa, która uważa, że praca wyłącznie w trybie stacjonarnym to relikt przeszłości i możliwość aktywnego działania z domu, to przyszłość. Większy przesył danych za sprawą sieci 5G oraz rok doświadczeń, przekonuje ich, że Internet daje wszystko, co potrzebne do działania. Jednocześnie coraz więcej firm zaczyna być zwolennikiem pracy hybrydowej i zastanawia się nad poważnym ograniczeniu powierzchni biurowej.

Biuro drukarka wymiana tusz

Ryzyko zakończenia wyjazdów służbowych już było

Widmo zakończenia wyjazdów służbowych, a nawet znaczącego ograniczenia lotów samolotem ludzkość przeżywała już kilka razy. Jednym z najgłośniejszych wydarzeń, które miało mocno zmienić lotnictwo, lub wręcz przyczynić się do jego upadku, były wydarzenia w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 roku. Jednak ostatecznie nic się takiego nie stało, ponieważ przewoźnicy z czasem pobijali kolejne rekordy w ilości przewożonych osób rocznie. Drugim wydarzeniem, które miało zmienić szczególnie wyjazdy służbowe, był kryzys gospodarczy z 2008 roku. Wtedy także przewidywano rychły koniec podróży służbowych, ponieważ firmy będą zmuszone do cięcia wydatków. Aktualnie spora liczba firm jest w trudniejszej sytuacji finansowej po 2020 roku. Z pewnością wyjazdy służbowe traktowane są obecnie jako luksus, jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ruch wyjazdów biznesowych ponownie wzrośnie.

Walka ze zmianami klimatu, to poważniejsze zagrożenie

Paradoksalnie rzeczą, która może powstrzymać powrót do regularnego latania samolotami w celach służbowych, czy nawet podróży wewnątrz kraju, jest troska o środowisko. Coraz więcej międzynarodowych korporacji zastanawia się, jak ograniczyć ślad węglowy i uczynić Ziemię bardziej ekologicznym miejscem. Dlatego podejmowanie decyzji przez Internet oraz odbywanie spotkań wirtualnie, może zostać z ludźmi na nieco dłużej niż przypuszczaliśmy z zupełnie innych powodów.

Ocean lodowiec nauka edukacja ciekawostki

Czytaj dalej