Elektrownia w Bełchatowie niemal wyłączona! Czy nauka jest gotowa na brak prądu?

18 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Elektrownia Bełchatów awaria
Źródło: Pexels.com

Wczorajsza awaria w elektrowni Bełchatów wywołała sporo emocji, ponieważ jest to największy tego typu obiekt w Polsce. Wczoraj nie działało 10 z 11 bloków.

Bardzo dużo w ostatnim czasie mówi się o odnawialnych źródłach energii, które są o wiele bardziej ekologiczne i równie wydajne, jak elektrownia węglowa. Tymczasem w Polsce nadal większość prądu pochodzi z paliw kopalnych, dlatego awaria elektrowni Bełchatów to doskonały pretekst do krótkiego zastanowienia się, co wydarzy się w Polsce, gdy Unia Europejska niemal zabroni korzystania z węgla.

Dwie elektrownie w jednym

Krótki zarys techniczny parametrów elektrowni w Bełchatowie, to możliwość wytworzenia prądu elektrycznego na takim samym poziomie, jak dwie średniej wielkości elektrownie. W tej sytuacji wyłączenie 10 z 11 bloków obiektu w teorii zmniejszyło produkcję prądu w Polsce o blisko 20%. Istniały poważne obawy o przerwy w dostawie prądu, jednak na szczęście elektrownia ma określone nadwyżki energii, a także może korzystać z zewnętrznych źródeł. Kluczowe jest to, że do awarii doszło na stacji rozdzielczej Rogowiec, nie zaś w samej elektrowni. Trwają pracę nad przywróceniem 100% sprawności elektrowni. W tym czasie, gdy sytuacja była najpoważniejsza Polska importowała energię z Niemiec, Czech i Słowacji, dzięki czemu prąd był nadal dostępny. Pozostaje pytanie, co dalej?

Fabryka

Prąd elektryczny jest coraz droższy

Wzrost cen energii elektrycznej jest widoczny niemal z roku na rok. Niestety prognozy nie są najlepsze, ponieważ wielu ekspertów szacuje, że czekają Polskę kolejne podwyżki. Wszystko przez mało ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii, przez co Unia Europejska nakłada na Polskę wyższe opłaty za emitowanie gazów cieplarnianych. W teorii rozwiązanie wydaje się proste, ponieważ rozwój sieci fotowoltaicznej nad Wisłą jest dynamiczny. Więc Polacy w dużym stopniu powinni zyskać dużo większą niezależność energetyczną. Niestety mało kto uwzględnia fakt, że polski system sieci energetycznej zaprojektowano z myślą o wysyłaniu prądu z elektrowni do odbiorców. W sytuacji, gdy pojawiła się nadprodukcja energii w postaci paneli fotowoltaicznych, jest problem z jej przesyłaniem do elektrowni, lub w jakiekolwiek inne miejsca.

Nauka podpowiada: elektrownia atomowa

Oczywiście kolejnym pomysłem na bardziej ekologiczne pozyskiwanie energii, jest budowa elektrowni atomowej. W Polsce ten pomysł ma już bardzo długą historię, jednak nigdy nie doczekał się realizacji. Zawsze dotychczas kończyło się na planach i początku budowy. Doskonałym przykładem takiej nietrafionej inwestycji jest elektrownia w Żarnowcu. Polsce brakuje wiedzy, pieniędzy i łatwo dostępnej technologii potrzebnej do zbudowania elektrowni jądrowej. Jednocześnie aktualny system energetyczny zaczyna być problemem dla Unii Europejskiej, dlatego też staje się obciążeniem dla Polaków. Na ten moment, jako państwo jesteśmy w trudnej sytuacji pod względem energetycznym. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że przypadek awarii w elektrowni Bełchatów, to wyjątek, a nie nowa prawidłowość.

Czytaj dalej