Neuralink chce wszczepić czip człowiekowi w 2021 roku!

18 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Elon Musk Neuralink czip małpa
Źródło: Pexels.com

Startup Elona Muska - Neuralink z sukcesem przeprowadził wszczepienie czipu do mózgu małpy. Teraz czas na człowieka.

Lepsze wykorzystanie potencjału ludzkiego mózgu to obecnie cel wielu naukowców. Najbardziej zaawansowane na świecie prace w tym kierunku prowadzi firma Neuralink. Ma ona już za sobą wszczepienie interfejsu do mózgu świni oraz małpy. Po zakończeniu testów następny etap badań skoncentruje się już na ludzkim mózgu.

Sieć minielektrod w głowie makaka pomogła w obsłudze komputera

Neuralink z dumą pokazuje przypadek makaka o imieniu Pager, który nauczył się grać na komputerze. Było to możliwie dzięki implantom wszczepionym do mózgu małpy. Zgodnie z zapowiedziami firmy aktualnie testy z udziałem sprzętu na naczelnych w postaci małp idą sprawnie. W związku z tym prawdopodobne wydaje się wszczepienie czipu do mózgu człowieka jeszcze w tym roku.

Face Mask digital

Dla kogo przewidziane są czipy od Neuralink?

Aktualnie firma Elona Muska, zamierza pomagać ludziom, którzy nie mogą prawidłowo funkcjonować. Dotyczy to głównie osób dotkniętych paraliżem. Wszczepiony do ich mózgu czip ma im pomóc w obsłudze mobilnych urządzeń i przywrócić ich do społeczeństwa. Dodatkowo osoby cierpiące na choroby neurologiczne w tym np. Alzheimera mogą otrzymać bardziej skuteczne metody leczenia, ponieważ czip pomoże lepiej zrozumieć chorobę.

Obecnie finalnym etapem rozwoju czipów ma być bezpośrednie połączenie mózg-maszyna, które wyzwoli w człowieku między innymi zdolności telepatyczne. W związku z tym w planach są zdecydowanie szersze obszary działania czipu w ludzkim mózgu.

Neuralink rozwiązał podstawowe problemy techniczne

Tak szybkie tempo pracy jest między innymi możliwe, ponieważ Neuralink rozwiązało największe przeszkody, jakie stały dotychczas przed naukowcami. Mowa tutaj o bezprzewodowym połączeniu z urządzeniami. Wyeliminowanie kabli to brak konieczności ciągłego podłączania ich, gdy tylko chcemy skorzystać z jakiejś funkcjonalności.

Internet

Bardzo ważne jest również to, że cały zabieg wszczepienia implantu jest bezpieczny dla człowieka i niemal niewidoczny gołym okiem. Więcej szczegółów poznamy na dalszym etapie badań. Jeśli zapowiedzi wizjonera się potwierdzą i dojdzie do skutecznego połączenia człowieka z maszynami, ludzkość stanie na progu rewolucji technologicznej, której skutki obecnie trudno oszacować. Wtedy wizja osób przypominających Terminatory może będzie lekkim nadużyciem, ale na pewno pomoże w nadaniu ludzkości zupełnie nowego kierunku rozwoju. Razem z innymi urządzeniami przygotowanymi do internetu rzeczy czeka nas bardziej bezpośrednia interakcja z maszynami. Największym zagrożeniem, jakie dostrzegają sceptycy, dotyczy dysproporcji społecznych. Istnieje ryzyko, że różnica w umiejętnościach i możliwościach zamożnych mieszkańców Ziemi jeszcze wzrośnie. Oczywiście na ich korzyść, co utrudni wychodzenie innym ludziom z biedy. Jak będzie, o tym przekonamy się za jakiś czas.

Czytaj dalej