Pocisz się?! Doskonale! Te gadżety zrobią z tego energię!

17 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Gadżety
Generator energii na palec
Źródło: University of San Diego

Potliwość jest bardzo krępującym problemem, z którym najczęściej można sobie poradzić, ale naukowcy postanowili zbudować gadżety, które tworzą energię z potu.

W życiu codziennym jesteśmy otoczeni przez wiele gadżetów, które potrzebują dostępu do energii. Większość z nich zasilana jest dzięki baterii, którą co jakiś czas trzeba ładować, niektóre z akcesoriów jak smartwatche, można podładować ruchem nadgarstka. Już za kilka chwil do powszechnego użytku wejdzie odzież o nazwie werables, która zawiera w sobie komputery i inne mikroprocesory. To początek Internetu Rzeczy, który zyskuje ogromną popularność. W tej sytuacji znalezienie źródła energii, które będzie niemal niewyczerpalne, wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Gadżety wykorzystujące energię ludzkiego ciała

Wiadomo, że ciało człowieka produkuje energię, ponieważ jednym z jej skutków jest ciepło. To, że nasze ciało ma określoną temperaturę, częściowo ma związek ze wszystkimi procesami, które zachodzą w naszym organizmie. Nauka stara się wykorzystać potencjał, jaki drzemie w tym dosyć darmowym źródle energii. Jeszcze nie tak dawno spora grupa ekranów dotykowych reagowała na ciepło opuszków palców. Gdy nasze palce były zbyt chłodne, obsługa smartfona okazywała się trudniejsza. W związku z tym jako generator energii wzbudzamy spore zainteresowanie i z tego potencjału zdecydowali się skorzystać naukowcy z Uniwersytetu San Diego w Stanach Zjednoczonych. Postawili oni sobie za cel stworzenie urządzenia, które zacznie odbierać energię z ludzkiego potu. Aktualnie istnieje technologia, która pozwala przetworzyć taką substancję na energię.

Xiaomi smartfon mobile Chiny

Człowiek w naturalny sposób poci się każdego dnia, a niektóre z jego części ciała wydzielają pot przez okrągłą dobę. Akurat dobrze się składa, że to właśnie palce są tymi elementami w naszym ciele, które pocą się mniej lub bardziej niemal zawsze. Dlatego z tego potencjału zdecydowano się skorzystać.

Niewielki magazyn energii

Współautor procesów badawczych Lu Yin z San Diego Jacobs School of Engineering, informuje, że w odróżnieniu od innych tego typu wynalazków zasilanych ruchem, jego urządzenie nie wymaga żadnych ćwiczeń, żadnego fizycznego wkładu ze strony użytkownika. Urządzenie jest dzięki temu bardziej praktyczne, wygodne i dostępne dla zwykłych ludzi. Gadżety produkują energię nawet z lekkich nacisków na opuszki palców. W ten sposób prąd powstaje nawet podczas pisania na klawiaturze, pisania SMS-ów, gry na pianinie albo w czasie stukania palcami o stół i każdej innej codziennej czynności. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, by nie było uciążliwe i kłopotliwe i by w minimalny sposób zwracało na siebie uwagę.

Cała budowa przypomina nieco mały plaster lub elastyczny pasek, który można owinąć wokół opuszka palca. Umieszczone wewnątrz elektrody z pianki węglowej pochłaniają pot i przekształcają go w energię elektryczną. Elektrody są wyposażone w specjalne enzymy, które uruchamiają reakcje chemiczne, wytwarzające energię z potu. Pod elektrodami znajduje się chip wykonany z materiału piezoelektrycznego, który po naciśnięciu generuje dodatkową energię elektryczną. Gdy użytkownik poci się lub naciska na pasek, energia elektryczna jest magazynowana w małym kondensatorze i w razie konieczności przekazywana do innych urządzeń.

Czytaj dalej