Kosmos zachwyca! Urosła w nim papryka

17 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
SpaceX Dragon
Źródło: SpaceX

Kosmos to wyjątkowe miejsce, o którym nadal niewiele wiemy. Zdajemy sobie obecnie sprawę, że może wyrosnąć w nim papryka!

Kolonizacja kosmosu to marzenie wielu futurystów i wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej jego realizacji. Co prawda podróż na czerwoną planetę nadal jest w dość mocno teoretycznym zakresie, ale wyprawy na Księżyc są zdecydowanie bliżej. Aktualnie najlepszym miejscem do badań wielu zjawisk jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, chociaż jej losy też są już policzone. Warto przypomnieć, że Rosjanie, być może w porozumieniu z Chinami zbudują własny, nowy obiekt. Nie do końca wiadomo, co w tej sytuacji zrobią Stany Zjednoczone, które w tym przypadku zostają nieco osamotnione. Być może wyścig kosmiczny nabierze jeszcze innego wymiaru. Dzisiaj jednak zachwycamy się rosnącą papryką chili.

Tlen, woda i ziema - tego nie gwarantuje kosmos

Ludziom do życia potrzebny jest tlen, woda i ziemia do uprawy żywności. Te podstawy pozwalają myśleć o zbudowaniu małej kolonii na innej planecie. Aktualnie nie znaleźliśmy planety, która jest zbliżona do Ziemi i znajduje się w zakresie naszej technologii. Ewentualne poszukiwanie życia pozaziemskiego wcale nie oznacza, że będzie one podobne do tego, co znamy na Ziemi. W związku z tym złe warunki dla człowieka muszą być niekorzystne dla innych istot. Znajomość tego, jak zachowują się rośliny z Ziemi warunkach zupełnie odmiennych od tego, co znają, może pomóc w stworzeniu odmian, które przetrwają trudy kosmicznej podróży i wytrzymają warunki w kosmicznych okolicznościach.

Kosmos nauka astronomia ziemia

Aktualnie nie do końca wiadomo, jaką żywność będzie miała misja załogowa na Marsa. Prawdopodobnie pierwsza wizyta na czerwonej planecie, będzie wiązała się z podróżą w jedną stronę. Później być może podstawy pod następną wyprawę i małą kolonię zbudują roboty. To jeden z pomysłów na przygotowanie gruntu pod dalszą eksplorację kosmosu.

NASA - kiwaty, papryka i inne rośliny w kosmosie

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to obecnie miejsce sporych eksperymentów. Jeden z nich dotyczy wyhodowania papryki, które znalazły się we wspomnianej kapsule. 48 nasion papryki chili o nazwie Hatch zasadzono w ramach eksperymentu Plant Habitat-04. Pomysł z papryczkami wymyślił astronauta Shane'a Kimbrougha, który w 2016 r. mógł spróbować wyhodowanej na ISS sałaty rzymskiej. Niestety pomysłodawca nie zdąży spróbować owoców swojego eksperymentu, ponieważ zanim one wzejdą, Shane wróci już na Ziemię. W przeszłości na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej hodowano różne rośliny. Udało się zebrać rzodkiewki czy sałaty. Astronautom nawet udało się wyhodować kwitnące kwiaty, jak na przykład cynie.

Czytaj dalej