Włoska motoryzacja szykuje się na urodziny! Wiesz, ile lat kończy Alfa?

17 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Alfa Romeo Totem
Źródło: Alfa Romeo

Włoska motoryzacja ma wiele legend, które w tym roku mają swoje jubileusze. Ostatnio Fiat 500TC świętował swoje 60. urodziny, a za kilka dni Alfa Romeo!

Alfa Romeo to połączenie wyjątkowych projektów, wyścigów samochodowych, czterolistnej koniczyny i lawety. Ten ostatni element, to spora część stereotypu, który powstał na bazie słabszego etapu w historii marki, gdy jakość wykonania była na niskim poziomie. Jednak od tego czasu Alfa zmieniła się. Nadal oferuje przyciągające wzrok linie samochodów, a jej podejście do konstruowania podzespołów znacząco się poprawiło. Dzięki temu fani tej legendy motoryzacji już 24 czerwca mogą z radością celebrować 111 lat istnienia firmy. Założył ją inżynier Nicola Romeo, a słowo A.L.F.A. to skrót od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili.

Motoryzacja o głębokich korzeniach

Badania nad nowymi materiałami, doświadczenie w lotnictwie, ale także specjalne wersje wyścigowe, od przedwojennej 8C 2300 Monza do legendarnych lżejszych modeli granturismo z lat 50. i 60. XX w.: Giulietty Sprint Veloce i Giulii Sprint GTA, których „A" w nazwie od słowa „alleggerita” oznacza „lżejsza, odciążona". Historia ta ma swój ciąg dalszy w modelu 75 Turbo Evoluzione, aż po aktualnie produkowane aktualnie nowe Giulie GTA i GTAm. Właśnie w tym dniu pierwsi Klienci będą mogli odebrać te niezwykłe samochody, wyprodukowane w liczbie zaledwie 500 numerowanych egzemplarzy. Szczęśliwi właściciele docenią wartość wyjątkowej i ekskluzywnej obsługi „customer experience” dokładnie w rocznicę powstania marki Alfa Romeo. Nie ma lepszego sposobu, aby uczcić ten jubileusz, jak zasiąść za kierownicą tego supersamochodu. Auto wyposażone w silnik 2.9 V6 Bi-Turbo o zwiększonej mocy 540 KM i najlepszym w swojej klasie stosunku wagi do mocy, wynoszący 187 KM/1 litr, prezentuje wyjątkową zdolność marki do łączenia stylu i sportowego charakteru.

Alfa Romeo 111 lat

Przyszłość marki pod znakiem zapytania

Patrząc na kierunek, w którym podąża motoryzacja przyszłość marki Alfa Romeo nie jest taka oczywista. Zainteresowanie klientów segmentem SUV skłoniło Włochów do zbudowania modelu Stelvio. Jednak choć dla wielu jest to jeden z najlepszych samochodów w klasie, brakuje go na ulicach miast i drogach. Podobnie jest z innymi modelami marki. W tej sytuacji sprzedaż detaliczna jest stosunkowo niewielka w porównaniu do niemieckich konkurentów, którzy nadal, prawdopodobnie na zasadzie stereotypu i przekonania uznawani są za liderów w swojej klasie niemal z założenia. Mamy nadzieję, że kolejne rocznice istnienia Alfa Romeo to pewność, a nie spory znak zapytania.

Czytaj dalej