Teleskop Hubble'a w złym stanie! Nauka na razie jest bezsilna!

17 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Telescope Hubble
Źródło: Pixabay.com

Nauka od czasu do czasu ma problemy, z którymi nie może sobie łatwo poradzić. Do takiej sytuacji doszło z Teleskopem Hubble'a! Jest on obecnie w trybie awaryjnym.

Eksploracja kosmosu to jeden z najbardziej fascynujących procesów w dziejach ludzkości. Bez nowoczesnej technologii odkrywanie przestrzeni kosmicznej i jego tajemnic byłoby praktycznie niemożliwe. Przełomowym narzędziem umieszczonym na orbicie okołoziemskiej był Teleskop Hubble'a. Jednak jego czas powoli mija, ponieważ przydarzają mu się coraz częstsze awarie. Ta, z którą NASA ma do czynienia obecnie, sprawia, że są oni niemal bezsilni. Cała nauka odpowiedzialna za stworzenie tego wyjątkowego osiągnięcia technologicznego pracuje nad rozwiązaniem tej sytuacji. Czasu pozostało niewiele, ponieważ teleskop ma jeszcze szereg zadań do wykonania.

Nauka dostrzega problem z komputerem

Prawdopodobnie winowajcą wszystkich problemów jest komputer, który steruje wszystkimi systemami. Konsekwencją tej awarii, było przejście urządzenia w tryb bezpieczny. Eksperci podejrzewają, że powodem usterki jest degenerujący się moduł pamięci komputera i to on stoi za wstrzymaniem jego pracy. Pojawiła się oczywiście próba zreanimowania i zrestartowania jednostki sterującej, ale na razie bez efektu. NASA powoli kończą się opcje zdalnego zarządzania teleskopem. Jeśli nie uda się naprawić systemów, pojawi się poważne wyzwanie, ponieważ następca Teleskopu Hubble'a również boryka się z problemami.

Kosmos astronomia czarna materia

Teleskop kosmiczny Jamesa Webba ma już być umieszczony na orbicie okołoziemskiej, jednak na razie nie jest to możliwe. Choć wstępne testy wypadły pomyślnie, nie jest on jeszcze gotowy do pełnego użytku. W tej sytuacji można powiedzieć, że jako Ziemianie jesteśmy ślepi, ponieważ nie mamy jednego z naszych najważniejszych narzędzi do eksploracji kosmosu.

Teleskop Hubble'a na orbicie od 1990 roku

Teleskop Hubble'a funkcjonuje na orbicie od 1990 roku. Nie jest to jego pierwsza awaria, ponieważ już tuż po wystrzeleniu okazało się, że zwierciadło jest źle wyprofilowane. Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest jedynym teleskopem, który może być serwisowany przez astronautów. Na chwilę obecną odbyło się pięć misji serwisowych (STS-61, STS-82, STS-103, STS-109, STS-125). Pierwsza misja serwisowa odbyła się w grudniu 1993, aby zainstalować moduł COSTAR i wymienić główną kamerę WF/PC zastępując ją WFPC2. Druga misja serwisowa w lutym 1997 roku zainstalowała dwa nowe przyrządy. Trzecia misja serwisowa została podzielona na dwa zadania: w grudniu 1999 w celu wykonania pilnych napraw, następnie w marcu 2002 aby zainstalować Advanced Camera for Surveys.

Czytaj dalej