Nauka: Muzyka z pajęczej sieci posłuży do komunikacji?

17 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Pająki pająk komunikacja
Źródło: Pexels.com

Od wielu lat nauka skrupulatnie bada właściwości pajęczej sieci. Naukowcy postanowili zagrać na niej, niczym na strunach. Efekty przerosły oczekiwania.

Świat pająków jest bardzo ciekawy, ponieważ odbierają one rzeczywistość głównie przez pryzmat wibracji otoczenia. Mają słaby wzrok, dlatego to jest ich jedyna i najskuteczniejsza forma poruszania się po świecie. Dlatego też dla pająków sieć jest domem, a także miejscem polowań. Amerykańskie Stowarzyszenie Chemiczne uważa, że jest bliskie stworzenia kanału komunikacji międzygatunkowej.

Lepsze drukarki 3D i szansa na komunikację z pająkami - cel nauki

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, to pajęcza sieć ma wiele zastosowań. Dlatego ludzie postanowili zbadać jej właściwości, żeby dowiedzieć się, jak można wykorzystać jej potencjał. Nauka zaczęła zgłębiać strukturę materiału, a także sposób wykonywania połączeń przez pająki. To może pomóc w konstruowaniu jeszcze lepszych drukarek 3D, ponieważ przestrzenne przedmioty mogą osiągnąć dużo wytrzymalszą strukturę. Dodatkowo pojawi się okazja do budowania bardziej zaawansowanych układów mikroelektronicznych, które mogłyby powstawać na wzór pajęczej sieci.

Język komunikowania z pająkami

Zupełnie osobną kwestią jest szansa na poznanie kanału komunikacji pająków. Wiadomo, że odbierają one świat przez pryzmat wibracji, w tym różnicy w częstotliwościach. Jeśli uda się zrozumieć, w jaki sposób pająki mogą się komunikować, ludzkość jest o krok od międzygatunkowej komunikacji na niespotykaną dotąd skalę.

Nauka próbuje odtworzyć język pająków

Współcześnie dysponujemy urządzeniami, które mogą nagrywać różnego rodzaju częstotliwości. Dlatego naukowcy spróbowali przechwycić sygnały, jakie wytwarzają pająki w trakcie budowania sieci, a także rozmów pomiędzy sobą. Między innymi w trakcie zalotów. Teraz największym wyzwaniem, przed jakim stoi nauka, jest odtworzenie całego procesu komunikacji przez częstotliwości. Muszą powstać syntetyczne sygnały, które okażą się zrozumiałe dla pająków.

Co otrzymamy z możliwości komunikacji z pająkami?

Oczywiście świat nauki zainteresowany tą kwestią zastanawia się, co zyskamy, jako ludzkość, gdy zrozumiemy język pająków. Z pewnością dowiemy się zdecydowanie więcej o tych fascynujących stworzeniach, a to da nam szanse na rozwój między innymi materiałów na wysokim poziomie wytrzymałości i lekkości, niczym pajęcza sieć. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie jeszcze korzyści ludzkość otrzyma z powodu skutecznego nawiązania kontaktu z pająkami. Pozostaje mieć nadzieję, że będą to wyłącznie pozytywne skutki dla obu gatunków.

Czytaj dalej