Motoryzacja - opony zimowe, czy całoroczne?

17 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Recenzje
Mercedes CLS AMG zima opony
Źródło: Pirelli.com

Wybrać komplet opon całorocznych, czy postawić na pełnoprawne opony zimowe? Tym pytaniem żyje motoryzacja. Dzisiaj odpowiemy, jak jest.

Nie ma tu jednak jednej uniwersalnej odpowiedzi. Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie, kiedy i w jaki sposób będziemy wykorzystywać swój samochód? Fani motoryzacji dobrze wiedzą, w jakich warunkach poruszają się najczęściej. Wszystkie te elementy składają się na ogólny obraz każdego kierowcy, na podstawie którego można podjąć decyzję o zakupie właściwych opon. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że opony całoroczne bardzo dobrze sprawdzają się w większości sytuacji, z wyjątkiem tych bardziej wymagających, w których typowo sezonowa opona jest niezbędna dla uzyskania wysokich osiągów samochodu. Niezależnie od typu opon, jeśli podróżujemy do kraju, w którym obowiązkowym jest posiadanie opon zimowych - bok opony musi mieć oznaczenie „M + S” lub 3PMSF (w zależności od lokalnych przepisów), które identyfikuje typ opony, pozwala uniknąć mandatów i gwarantuje bezpieczeństwo nawet w warunkach zimowych.

Opony całoroczne dla kierowców jeżdżących po mieście

Jeżeli wykorzystujemy samochód głównie do jazdy miejskiej z dala od górskich regionów, w temperaturach od -5 ° C do + 25 ° C i pokonujemy nim mniej niż 25 tysięcy kilometrów w ciągu roku. Do spokojnego, bezproblemowego poruszania się najlepszym wyborem będą opony całoroczne. Chociaż motoryzacja daje nam szereg możliwości w obecnym klimacie, jest to rozsądna propozycja. Opony całoroczne charakteryzują się konstrukcją i rzeźbą bieżnika, która jest na tyle wyważona, że dobrze sprawdza się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach, zarówno na mokrym, jak i suchym asfalcie. Ich ogólne osiągi plasują się na dobrym poziomie, a mocną stroną jest właśnie wszechstronność zastosowania. Należy jednak pamiętać, że ten typ opon nigdy nie dorówna osiągom opon letnich w warunkach letnich i opon zimowych w warunkach zimowych, chociaż stanowią doskonały kompromis we wszystkich opisanych sytuacjach.

Opona letnia do samochodu

Dla fanów motoryzacji z dużymi przebiegami opony letnie i zimowe

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy poruszamy się poza miastem. Gdy większość rocznego przebiegu przypada na trasę, warto rozważyć zakup dobrych opon zimowych na czas zimy, a także wysokiej klasy ogumienia letniego. Zgodnie z tym, co znajdziesz powyżej, produkty o całorocznej charakterystyce to swego rodzaju kompromis. Dlatego jeśli pokonujesz więcej niż 25 tysięcy kilometrów rocznie i dodatkowo poruszasz się po drogach szybkiego ruchu lub autostradach, jako aktywny użytkownik motoryzacji najlepiej zdecydować się na dedykowane opony do tych dwóch kluczowych pór roku.

Audi A5 opona letnia

Czytaj dalej