Motoryzacja: Mercedes EQS - nowy konkurent Tesli?

17 Kwiecień 2021 | Krzysztof Lewandowski | Moto
Mercedes EQS przód premiera
Źródło: media.mercedes-benz.com

Mercedes zaprezentował najnowszy model EQS. To odpowiedź na nowy trend, jakim zachwyca się motoryzacja. Luksusowy sedan z napędem elektrycznymi i gadżetami

Niemiecki gigant motoryzacyjny inwestuje bardzo mocno w rozwój elektromobilności. Jego najnowsza i zarazem najbardziej luksusowa propozycja, to realny konkurent dla modeli Tesli. Należy również pamiętać, że Mercedes EQS może rywalizować również o klientów Porsche, którzy wcześniej mogli decydować się na Taycana. Opływowe kształty, dwukolorowe nadwozie i kosmiczna technologia we wnętrzu. Tak w skrócie można opisać najnowsze dziecko z gwiazdą na masce.


Motoryzacja dla fanów gadżetów

Kilkukrotnie wspominaliśmy, że współczesne samochody to coraz bardziej urządzenia wielofunkcyjne, które można porównać do smartfona. Podobnie jest w przypadku Mercedesa EQS, ponieważ oferuje on aż trzy ekrany. Jeden znajduje się przed oczami kierowcy i ma 12,3 cala. Podobnej wielkości wyświetlacz znajdziemy przed pasażerem. Na konsoli centralnej umieszczono potężny 17,7 calowy ekran. Na nim obsługuje się większość funkcji pojazdu. Brak fizycznych przycisków to najnowszy trend w motoryzacji.

Mercedes EQS wnętrze hyperscreen

Autonomiczna jazda do prędkości 60 km/h

Każdy najnowszy model Mercedesa wyposażono w najlepszą dostępną technologię. Dlatego w EQS znajdziemy autonomiczne prowadzenie pojazdu do prędkości 60 km/h. W fachowej nomenklaturze określa się ten poziom zaawansowania w prowadzeniu samochodu, jako trzeci. Według specyfikacji pojazd może poruszać się samodzielnie, a kierowca może zdjąć dłonie z kierownicy.

Mercedes EQS ma aż 700 km zasięgu

Jednym z najistotniejszych parametrów w zakupie pojazdu elektrycznego jest jego zasięg na jednym ładowaniu. Producent deklaruje, że Mercedes EQS przejedzie ponad 700 km do momentu rozładowania się baterii. Jeśli obietnice niemieckiego giganta się potwierdzą, elektryczna motoryzacja klasy premium wejdzie na nowy poziom funkcjonalności. Niestety aktualnie pozostaje nam zobaczyć zdjęcia i wizualizacje. Co prawda powstały już pierwsze egzemplarze Mercedesa EQS, jednak są one dostępne jedynie do krótkich jazd testowych.

Mercedes EQS wygląd karoseria

Największa nowość spod znaku srebrnej gwiazdy ma pojawić się w salonach pod koniec tego roku. Aktualnie prognozowana cena jest nieznana. Biorąc pod uwagę, że jest to pojazd na wzór elektrycznej klasy S, więc flagowej limuzyny koncernu, zapewne trzeba będzie zapłacić sporo pieniędzy. Czy Mercedes EQS zagrozi konkurencji i odbierze im klientów? Na razie trudno powiedzieć, na pewno przedstawione przez firmę wizualizacje i nagrania pokazują, że mamy przed sobą imponującego elektrykla klasy premium.

Czytaj dalej