Blue Origin pobije rekord! To dopiero początek rywalizacji?!

16 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Blue Origin Jeff Bezos
Źródło: Bloomerg

Kosmos w przestrzeni okołoziemskiej prawdopodobnie nie widział aż takiego ruchu ze strony Ziemian. Teraz czas na lot Blue Origin, który pobije rekord!

Blisko tydzień temu świat z wypiekami na twarzy patrzył w niebo, po którym leciał pojazd Virgin Galactic z Richardem Bransonem na pokładzie oraz czterema innymi osobami z zespołu. W ten sposób Brytyjczyk dla wielu obserwatorów przeszedł do historii, jako osoba, która rozpoczęła komercyjne loty w kosmos dostępne niemal dla każdego. Kwestią sporną pozostaje wysokość lotu, ponieważ nauka sugeruje, że przestrzeń kosmiczna zaczyna się na pułapie 100 km, ponieważ tam określono linię Karamana. Oddziela ona atmosferę ziemską od próżni, jaka panuje w kosmosie. Lot Bransona był nieco niżej, na wysokości 88 km, co jest uznawaną przez NASA granicą kosmosu. W każdym razie jesteśmy świadkami wyścigu technologii i miliarderów o "panowanie w kosmosie".

Komercjalizacja lotów w przestrzeń kosmiczną przyspiesza!

Wspominaliśmy o tym wielokrotnie, że wprowadzenie na rynek prywatnego sektora oraz stworzenie nowoczesnych materiałów, których produkcja jest dużo tańsza, znacząco obniżyło koszt jednostkowy lotu w kosmos. W tej sytuacji oczywiste było powstanie pewnej rywalizacji, pomiędzy podmiotami, które zechcą zarabiać na podróżach kosmicznych. Początkowo wydawało się, że na najlepszej pozycji jest znany SpaceX. Jednak skoncentrowanie się na rozbudowie kapsuł Dragon i na świadczeniu usług transportowych dla NASA, Elon Musk aktualnie musi godzić konkurentów. Nadrabianie strat zaplanowano w parze z firmą Boeing, a niedługo mamy poznać efekty tej współpracy. W ten sposób na prowadzenie w tabeli najbardziej zaawansowanych konstrukcji zdolnych do komercyjnych lotów w kosmos wysunął się Blue Origin, który zaproponował wylicytowanie biletu oraz zapowiedział start maszyny 20 lipca. Wtedy do akcji wkroczył Richard Branson ze swoim Virgin Galactics, który siedział cicho i jedynie wyczekiwał odpowiedniej okazji. Czy przeszedł on do historii, na pewno tak, ponieważ zapisał się on na kartach lotów w kosmos i w rozwoju technologii.

Bill Nelson nasa spacex

Blue Origin pobije dwa rekordy!

Jednak jeśli komuś brakowało statystycznych emocji związanych z lotem w kosmos, to teraz ma następny powód do bliższego przyjrzenia się sprawie, ponieważ Jeff Bezos, założyciel Amazona i do niedawna jego prezes, już 20 lipca poleci w kosmos. Razem z nim na pokładzie znajdą się wyjątkowi ludzie: po pierwsze brat najbogatszego człowieka na świecie, a poza tym osiemnastoletni Holender Oliver Daeman, student Universytetu w Utrechcie, który otrzymał bilet od anonimowego zwycięzcy licytacji. Koszt przelotu bagatela 28 mln USD. Jednak tym samym jest to pierwszy rekord, ponieważ na pokładzie Blue Origin znajdzie się najmłodszy astronauta. Co ciekawe razem z nim zobaczymy najstarszego astronautę - Wally Funk, liczący sobie 82 lata. To pionier lotów kosmicznych i osoba bardzo zasłużona w wyścigu kosmicznym.

Czytaj dalej