Nauka proponuje roboty dla osób starszych! Humanoidalna pielęgniarka wita

16 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Awakening Health Grace Robot
Źródło: Awakening Health

Jeszcze nie tak dawno humanoidy, które opiekują się ludźmi, to była wizja przyszłości. Dzisiaj świat przyspieszył i nauka ma roboty dla nas już teraz.

W 2020 roku świat przeszedł dużą zmianę, a jej skutki widzimy do dziś i będziemy dostrzegać także w przyszłości. Postęp i konieczność zmiany planów był niezbędny do utrzymania podstaw życia społecznego oraz zdrowia wielu ludzi. Dzięki temu rozwinął się handel w Internecie oraz inne dziedziny życia, które jeszcze w 2019 roku były na zupełnie innym poziomie. Teraz w 2021 roku można śmiało powiedzieć, że są o kilka lat w przyszłości. Do tej grupy szczęśliwców, którzy skorzystali na zmianach z 2020 roku, możemy paradoksalnie zaliczyć medycynę. Oczywiście w niektórych jej obszarach i nie na całym świecie, jednak są miejsca na Ziemi, które zmieniły postrzeganie opieki zdrowotnej.

Nauka znalazła rozwiązanie na potrzeby ludzi

W 2020 roku dużo osób było zmuszonych do izolacji i spędzania sporej ilości czasu w samotności. Bardzo często były to osoby starsze, które w 2019 roku miały kontakt z opieką domową i lekarzami. W ich przypadku rok później takiej pomocy brakowało na optymalnym poziomie, ponieważ lekarze wraz z pielęgniarkami byli skierowani do innych zadań. Dlatego pojawiła się, spora luka w systemie, którą jakoś należało zapełnić. Wyszkolenie ludzi i zatrudnienie ich do opieki nad osobami starszymi oraz schorowanymi wymaga czasu. W związku z tym zaczęto poszukiwać alternatywnego rozwiązania na przyszłość, które będzie szybsze oraz równie wydajne, jak człowiek. Wtedy w umysłach kilku naukowców pojawił się pomysł. A jakby do opieki nad ludźmi wysłać roboty? Okazuje się, że ludzkość jest już na takim poziomie zaawansowania technologicznego, że potrafi sprostać takiemu zadaniu.

Humanoid Grace

Grace - robot przyszłości

Tak na świecie pojawiła się Grace, czyli robot do opieki nad ludźmi. Ma on bardzo humanoidalną budowę, twarz o rysach kobiety, oraz rozbudowaną mimikę twarzy. Potrafi komunikować się w kilku językach i został zaprojektowany w taki sposób, aby wzbudzać zaufanie. Potrafię odwiedzać ludzi i umilać im dzień towarzystwem, potrafię także prowadzić rozmowy terapeutyczne, odczytywać dane biologiczne i pomagam pracownikom służby zdrowia – przedstawiła się Reuterowi Grace. Wykorzystuje też sztuczną inteligencję do diagnozowania pacjenta i mówi w trzech językach: po angielsku, mandaryńsku i kantońsku. Producentem robotów Grace ma być Awakening Health, który zamierza stworzyć pierwszą wersję robotów Grace do sierpnia. Aktualnie największym wyzwaniem w produkowaniu i popularyzacji robotów w stylu Grace jest cena, jednak firma przewiduje, że wraz z początkiem produkcji ich cena spadnie.

Czytaj dalej