Elon Musk proponuje ultra szybki Internet w samolocie, ale ma rywali!

16 Czerwiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Airbus space x Elon musk
Źródło: pixabay.com

Internet stał się tak powszechny, że wiele osób wręcz nie wyobraża sobie życia bez niego. Jednak są jeszcze miejsca, gdzie działa on słabiej.

Kraje rozwijające się i wysoko rozwinięte mają ogólnodostępny dostęp do Internetu, jednak są miejsca na Ziemi, gdzie taki komfort życia mają tylko nieliczni, albo nie ma nikt. Choć z perspektywy Europy takie informacje mogą być wręcz szokujące, takie są fakty. Dlatego Elon Musk wspólnie z firmą SpaceX, chcą stworzyć powszechnie dostępną sieć na bazie satelit, które krążą wokół niebieskiej planety. Ma być to alternatywa dla operatorów naziemnych, ponieważ ich jakość usług oraz zasięg pozostawiają wiele do życzenia. Jednak to nie wszystko, ponieważ jeden z najbogatszych ludzi na świecie chce dać ludziom jeszcze jedną niespodziankę. Efektywne wykorzystanie czasu to obecnie problem wielu osób. Dlatego w trakcie czynności od nas niezależnych, warto go produktywnie wykorzystać.

Praca w trakcie lotu - efektywność na najwyższym poziomie

Z perspektywy Polski loty samolotem kojarzą się z dalekimi wyjazdami za granicę. Najczęściej w celach turystycznych, ponieważ wylot na wakacje do Hiszpanii, Chorwacji, czy Włoch, jest dużo szybszy od podróży samochodem. Jednak trzeba też zdawać sobie sprawę, że ludzie podróżują w samolocie w celach biznesowych. Dla nich kilka godzin lotu w pozycji siedzącej bez dostępu do Internetu to duże obciążenie czasowe. Dlatego ludzie chętnie oddają się w trakcie kilkugodzinnego lotu pracy na urządzeniu mobilnym.

Samolot archeologia zdjęcia lotnicze Polska

Prawdopodobnie każdy wie, jak uciążliwa potrafi być praca nad wykonaniem najprostszych rzeczy, gdy podstawowe elementy zadania nie działają poprawnie. Wtedy nasz poziom irytacji sukcesywnie rośnie. Dlatego linie lotnicze w trakcie lotu powinny zabiegać o jak najwyższą jakość usług. Starlink uważa, że w tym zakresie istnieje spore pole do poprawy i oferuje skorzystanie ze swojej infrastruktury. W takiej sytuacji zadania biznesowe i rozrywka zyskują zdecydowanie nowy, lepszy wymiar. Jednak okazuje się, że wdrożenie dużo wydajniejszego pakietu usług nie jest takie łatwe.

Starlink boryka się z małym zainteresowaniem i konkurencją

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, zainteresowanie ulepszeniem swojej oferty ze strony linii lotniczych jest umiarkowane. Jak wspomina Jonathan Hofeller, wiceszef projektu Starlink - Rozmawiamy z kilkunastoma liniami, przeprowadziliśmy trochę demontstracji i nasze rozwiązanie może znaleźć się na pokładach samolotów w bardzo bliskiej przyszłości – jednak brakuje wielkiego optymizmu. Sytuację komplikuje fakt, że na rynku istnieje już kilka podobnych firm, które oferują Internet podobny do propozycji Starlinka. Dlatego pomysł Elona Muska, może się okazać małą porażką w tym zakresie. Na całą infrastrukturę wydano około 10 mld dolarów. Mowa tutaj oczywiście o całym projekcie satelitarnego Internetu. Aktualnie największymi konkurentami w pozyskaniu rynku są Kuiper Jeffa Bezosa, brytyjski OneWeb czy ViaSat, który zamierza wejść na pokłady samolotów linii Delta.

Czytaj dalej