Jaki kabel HDMI wybrać - przeczytaj poradnik i kupuj mądrze!

16 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Sprzęt
Smart TV Apple Air Play 2 połączenie ze sobą
Źródło: Pexels.com

Kabel HDMI pozwala na przekazywanie obrazu z komputera lub konsoli do gier na ekran telewizora. Jaki kabel HDMI wybrać? O tym właśnie jest ten poradnik!

Zakup kabla HDMi może wydawać się łatwą czynnością, dlatego pisanie poradnika na ten temat wydaje się pozbawione sensu. Jednak okazuje się, że na rynku znajdziemy przynajmniej kilka odmian opisywanego dzisiaj kabla, dlatego warto przypomnieć, gdzie znajdzie on najlepsze zastosowanie. Na początek kilka najważniejszych faktów na temat kabla HDMI. Skrót to High Definition Multimedia Interface, czyli sprzęt do przesyłania dźwięku i obrazu z urządzenia wyjściowego. Może nim być komputer, konsola do gier lub odtwarzacz. W ten sposób z mniejszego urządzenia można przesyłać obraz do zdecydowanie bardziej wygodnego podziwiania obrazu.

Cztery klasy szybkości transmisji

Kable HDMI możemy podzielić na cztery podstawowe szybkości transmisji:

  • Standard HDMI: szybkość transmisji 7,92 Gbit/s, do Full HD (1080p) przy 60 Hz
  • High Speed HDMI: szybkość transmisji 8,16 Gbit/s, do Full HD (1080p) przy 60 Hz i UHD (2160p) przy 30 Hz, 3D i Deep Color
  • Premium High Speed HDMI: szybkość transmisji 14,4 Gbit/s, do UHD (2160p) przy 60 Hz, HDR
  • Ultra High Speed HDMI: szybkość transmisji 42,6 Gbit/s, do UHD (2160p) przy 120 Hz i FUHD (4320p) przy 60 Hz

Niestety w sieci można znaleźć również kable HDMI o rozdzielczości obrazu na poziomie 4K. Według naszej wiedzy na czas pisania tego poradnika nie istnieją skuteczne kable HDMI o takich parametrach, w związku z tym należy uważać na to, co proponuje internet. Dlatego warto skorzystać z doświadczenia profesjonalistów, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z tym, jaki zakres możliwości sprzętu jest w ogóle realny.

Jaki kabel HDMI wybrać?

Najnowsze telewizory lub monitory z rozdzielczością 8K lub 4K i odświeżaniem 120 Hz wymagają nieco innego podejścia. Dlatego na początek zakładamy, że nie mamy aż tak zaawansowanego sprzętu. Wtedy w zupełności wystarczy kabel HDMI 2.0. Bardzo ważna jest również kompatybilność z urządzeniem, dlatego warto zwrócić uwagę, jakie wejścia HDMI ma monitor lub telewizor. Tutaj jest też dobra informacja, ponieważ coraz większa grupa producentów do swoich sprzętów w standardzie oferuje kable HDMI. Jednak jeśli tak nie jest w przypadku najnowszych telewizorów, z reguły wystarczy kabel HDMI Premium High Speed. Starsze monitory z rozdzielczością Full-HD o częstotliwości odświeżania 60 Hz, doskonale poradzą sobie z kablem HDMI High Speed.

The Terrace Samsung - telewizor

Bardzo duże znaczenie ma również to, jaką długość kabla HDMI wybierzemy. Powinien być on możliwie najkrótszy i tylko tak długi, jak to konieczne. Dlaczego rekomendujemy takie rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że dłuższy kabel może zmienić jakość obrazu na gorszą. Po drugie wraz ze wzrostem centymetrów rośnie również cena. Na przykład, jeśli chcesz podłączyć kabel do aparatu lub tabletu, możesz potrzebować określonego złącza. Podobnie jak USB Typ-A, Typ-C, Micro-USB i Mini-USB, istnieją również różne warianty HDMI. Powszechnym standardem jest typ-A, dla kamer najczęściej typ-C, a dla tabletów czy smartfonów typ-D. Na koniec można rozważyć, czy chcemy mieć podłączony Internet przez kabel HDMI. Dla tego przypadku istnieją specjalne kable Ethernet HDMI. Należy zwrócić uwagę, że urządzenie odtwarzające musi również obsługiwać ten standard.

Czytaj dalej