Ataki hakerskie w Internecie - dlaczego do nich dochodzi?

16 Maj 2021 | Krzysztof Lewandowski | Internet
Maska Anonymous
Źródło: Pexels.com

Ataki hakerskie są problemem współczesnego świata i dużym zagrożeniem. Jednocześnie część z nich miała dobre rezultaty i docenia to Internet.

Jednym z najbardziej znanych przykładów na to, że praca hakerów może mieć całkiem dobre skutki, jest propozycja ze strony koncernu Tesla. Oferuje on pracę nad oprogramowaniem do samochodów elektrycznych. Jeśli haker znajdzie w nim błędy, otrzymuje stosowną nagrodę, dzięki czemu pojazdy Elona Muska, mogą jeździć bezpieczniej po drogach. Z drugiej jednak strony i tak zdarzały się ataki hakerskie na modele Tesli, dlatego trzeba mieć na uwadze to, że nie wszystkie działania mają jednakowo wysoką skuteczność.

Internet jest miejscem nowego konfliktu

Pojawienie się Internetu na początku było głównie do celów wojskowych, jednak jak wiadomo, z czasem technologia stosowana w armii trafia również do cywilnego wykorzystania. Podobna historia spotkała SMS-y. Jednak skoncentrujmy się na tym, co dzieje się w XXI wieku. Dzisiaj wszelkiego rodzaju konflikty pomiędzy krajami opierają się na potyczkach dyplomatycznych oraz walce wywiadów, które wykorzystują do swoich działań wirtualną sieć. Doskonałym przykładem na to, jak ogólnodostępne narzędzia mogą służyć do rekrutacji ludzi do współpracy z wywiadem, jest przykład portalu LInkedIn. Tam poza profilami osób zainteresowanych współpracą biznesową, bardzo aktywnie zaczęli działać również chińscy agenci. Sytuacją sprzed kilku dni jest również atak hakerów na system ochrony zdrowia Irlandii. Został on sparaliżowany, a ustalenie sprawców może się nigdy nie udać.

Młodzi ludzie z niezwykłymi umiejętnościami - hakerzy

Oczywiście trudno powiedzieć, jak wygląda statystyczny haker, ponieważ nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jednak do jednych z największych ataków hakerskich w dotychczasowej historii przeszli ludzie, którzy byli w momencie popełnianego czynu nieletni. Piętnastoletni Jonathan James dokonał jednego z najbardziej spektakularnych włamań, ponieważ dostał się on do informacji, które zawierają serwery NASA oraz Departamentu Obrony USA. Później Jonathan został oskarżony również o spiskowe działania z grupą innych hakerów, nie zgodził się z tym i zdecydował się odebrać sobie życie. Takich przykładów w historii było wiele, a pierwszym z nich, jest Robak Morrisa, stworzony przez Roberta Tappan Morrisa w 1988 roku. Jego działania sparaliżowały około 10% ówczesnego Internetu. Bardzo często taki haker chce sprawdzić swoje umiejętności. Sprawdzić, czy uda mu się włamać w konkretne miejsce. Zdarza się również, że motywacją jest żart, choć pojawiają się także próby wykradania danych osobowych do celów rabunkowych. Głównie mowa tutaj o informacjach z kart płatniczych i kont bankowych.

Młodzi hakerzy

Anonymous - jedni z najbardziej wpływowych ludzi na świecie

W artykule o hakerach musiała pojawić się grupa Anonymous, ponieważ to jedni z najbardziej rozpoznawalnych hakerów na Ziemi. Znani przede wszystkim ze swoich pożytecznych działań na rzecz walki z wykorzystywaniem dzieci, ujawnianiem tajnych dokumentów o tajnych działaniach rządu i innych sytuacjach, które być może odwróciły bieg wydarzeń. W 2012 roku magazyn Time zaliczył tę grupę hakerów do jednych z najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Czytaj dalej