Roboty przyszłością produkcji?! Wiele na to wskazuje!

15 Lipiec 2021 | Krzysztof Lewandowski | Nauka
Roboty przejmą produkcję
Źródło: pixabay.com

Roboty dołączyły do procesu produkcyjnego w wielu branżach, jednak rynek chce zmian. Zastąpienie człowieka maszyną to tylko kwestia czasu!

Wprowadzenie maszyn do procesu produkcyjnego było prawdziwą rewolucją. W tym czasie efektywność pracy wzrosła w sposób niewyobrażalny i byliśmy świadkami rewolucji przemysłowej. Współcześnie jesteśmy na progu kolejnej przemiany, gdzie rola człowieka w tworzeniu kolejnych elementów życia codziennego jest coraz mniejsza. Pomagają w tym również okoliczności, ponieważ trudna sytuacja epidemiczna na świecie i zatrzymanie fabryk na długi czas, skłoniło menadżerów i księgowych do przyspieszenia procesów automatyzacji produkcji na jeszcze większą skalę. Co w takim razie stanie się z ludźmi?

Dochód podstawowy - kontorwersyjny pomysł

W momencie transformacji ludzkości z transportu konnego na kolejowy i później samochodowy, spora grupa ludzi zaangażowana w funkcjonowanie całego przemysłu opartego na koniach, niemal w jednej chwili straciła pracę i w jakiś sposób musiała się dostosować do nowych warunków. Wtedy samochody wraz z koleją przez wiele osób były uważane za narzędzia szatana, które zniszczą ludzkość. Ostatecznie aż tak źle nie było. W międzyczasie powstały nowe zawody, dzięki czemu ludzie mogli na siebie zarabiać. Aktualnie niektórzy naukowcy uważają, że nadmierne wprowadzenie automatyzacji pozbawi ludzi w fabrykach pracy. Roboty przejmują coraz więcej branż, ponieważ są sprawniejsze od człowieka, a co dla niektórych najważniejsze, maszyna to mniejszy koszt dla firmy.

Agility Robotics

Stąd niektóre grupy polityczne postulują wprowadzenie dochodu podstawowego lub jak mówią inni bezwarunkowego dochodu podstawowego, gdzie osoby otrzymają pieniądze za to, że żyją w wersji bezwarunkowej. Taka wizja świata podoba się pewnej puli osób na Ziemi, jednak niesie też ze sobą ryzyko ekonomiczne, ponieważ w jakiś sposób ludzie musieliby dostać pieniądze w zasadzie za nic. Wartość takiej wypłaty wydaje się niewielka, ponieważ już siła nabywcza pieniądza plasuje się coraz niżej, względem poprzednich lat. Istnieje jednak coraz większe prawdopodobieństwo, że takie rozwiązanie zawita do niektórych państw.

Robotyzacja zwolniła tylko na chwilę

Trudne czasy w 2020 roku spowolniły proces robotyzacji produkcji tylko na chwilę. Już w tym roku obserwujemy potężny wzrost zainteresowania maszynami. Na łamach portalu Cyfrowa rp. możemy przeczytać: W Polsce silne ożywienie w branży obserwujemy od około trzech miesięcy. Klienci zgłaszają się do nas po kolejne roboty, a w ślad za tym wyniki sprzedażowe naszej firmy zaczynają zbliżać się do tych, które notowaliśmy przed pandemią – twierdzi szef Fanuc Polska. Przygotowują się na dalsze wzrosty zamówień na roboty i obrabiarki przemysłowe spółka rozpoczęła niedawno budowę nowej siedziby we Wrocławiu o powierzchni 10-krotnie większej od obecnej. – W nowym budynku zamierzamy uruchomić duże centrum pokazowe oraz liczne laboratoria, w których klienci będą mogli przeprowadzać testy i doskonalić kompetencje w zakresie automatyzacji i robotyzacji produkcji.

Czy w takim razie jest się czego bać? Być może, jednak trzeba pamiętać, że wyliczenia naukowców pod koniec XIX wieku sugerowały, że za sto lat Nowy York utonie w końskich odchodach, jeśli przyrost wozów konnych i rozwój transportu będzie na tak dynamicznej fali wzrostu. Na szczęście dosłownie chwile później pojawiły się automobile i rozwiązały ten problem.

Czytaj dalej